Excel 2010 - wykresy do 300 dpi, jak?

Witam

Mam problem ze skutecznym zapisaniem/eksportem wykresów z Excela 2010 jako obraz w 300dpi.

Standardowo jest to tylko 72 dpi, ale potrzebuję 300 dpi do druku.

Edycja w programach graficznych odpada…

Czy jest jakiś sposób aby mieć te wykresy nieszczęsne w 300 dpi?

Nie napisałeś o jaki eksport ci chodzi. Ale jeżeli chodzi o zapisywanie jako stronę sieci web (wykresy i wszystkie inne obiekty graficzne są zapisywane wtedy jako plik png), to w oknie Zapisz jako kliknij tą strzałeczkę przy przycisku zapisz i ustaw opcje sieci web.

Może eksport do PDF?

PDF odpada, ma być to obrazek do wstawienia docelowo w inny dokument.

goomish - to co podałeś pozwala na zapisanie obrazków najwyżej w 120 dpi (72, 96 i 120 dpi bez względu na ustawiony rozmiar ekranu w monitorze docelowym).

tak więc szukam pomocy w dalszym ciągu.

Szkoda, że nie spróbowałeś wpisać z ręki żądanej rozdzielczości. ja spróbowałem i mam wykres w postaci obrazka o rozdzielczości 300 dpi :slight_smile:

Niestety, jak mówi stare przysłowie z… gie bata się nie ukręci i obrazek co prawda jest duży i w dużej rozdzielczości ale rozmazany, nieostry. Ale możliwe, że to dlatego że eksportowałem maleńki wykres, tak na szybko, na potrzeby tego wątku.

Ustawiam ręcznie na 300 dpi ale obraz i tak zapisuje się w dużo niższej jakości (96 dpi).

Można ręcznie np w irfan view ustawić na 300 dpi ale jakość takiego obrazka jest beznadziejna.

Excel chyba faktycznie nie nadaje się do opracowania wykresów do wysokojakościowego druku.

Takie rzeczy robi się eksportując tabelkę z Excela w Illustratorze :slight_smile: Excel, zresztą cały Office to pakiet biurowy a nie profesjonalny pakiet programów do DTP.

Potrzebne mi są 2 wykresy w 300dpi (nigdy wcześniej mi to nie było potrzebne i pewnie nie będzie) i mam wydać 2k zł za illustratora ? :smiley:

Na agencję lub grafika, który ci to zrobi za określoną opłatą. Ale gratuluje pomysłu :slight_smile:

Najwyraźniej bez użycia jakiegoś dodatkowego programu się nie obędzie. Możesz zerknąć na ten link: http://www.ehow.com/how_5748809_create-tiff-files-excel-files.html. Sam nie sprawdzałem, czy ten sposób zadziała (link znaleziony w google). No ale spróbować można. Zamiast Photoshop-a możesz spróbować użyć np. darmowego GIMP-a.

Po co wydawać na grafika, sam sobie zrobię to w GIMP’ie jeśli nie ma absolutnie żadnej możliwości.

Pytałem o taką możliwość w Excelu 2010 bez kupowania drogich aplikacji czy wydawania kasy na kogoś, kto mi obrobi wykresy w gimpie :twisted:

A z aplikacją za friko może być? Duża trochę, więc jak masz słabe łącze to zejdzie trochę, ale za to kompletna darmocha. No i do wykonania w domu. Open Office’owy Calc.

http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=60155

  1. Dostaniesz w rezultacie plik eps, więc obrazek wektorowy. Czyli odpada zabawa z rozdzielczością, jako całkowicie zbędna. A na dodatek facet w drukarni/firmie przygotowującej ten twój materiał do druku wyzna ci miłość jak to zobaczy. Dozgonną :wink:

  2. Tego linka powyżej wygrzebałem z google. Sam OO nie używam i nie mam pojęcia czy to ma szanse zadziałać i czy aby nowsze wersje nie zrobią tego bez bujania się z makrami. Sprawdź.

Może prościej skorzystać z programu Gnuplot lub biblioteki matplotlib? Uzyskany wykres możesz zapisać w dowolnej rozdzielczości w popularnych formatach graficznych (jpg, png, eps, pdf, svg). Grafikę wektorową można edytować w bezpłatnym Inkscape.

Na przyszłość proponuję to rozwiązanie.