Excel 2016 potrzebuje wstawić 2 funkcje

link do pliku
Zeszyt1.xlsx

1 pole oznaczone na żółto potrzebuje żeby zliczał nocki tak jak jest to wstawione ale żeby wykluczał te n7 b ona są zaliczone do poprzedniego miesiąca a musi tak być do rozliczenia miesiecznego

2 w miejscach zielonych żeby robił sprawdzenia jak są osoby 3 na noc i 3 na dzień to stawiał np V opcjonalnie jakiś kolor pola a jak po mniej niż 3 to X

Potrzebuję więcej danych. Czy to ma być tylko n7 czy też jakieś inne wartości (np mniejsze niż 12), bo zakładam, że ten arkusz będzie powielany i wzór musi pasować do kolejnych danych

Jeżeli chodzi o sprawdzenie czy są min 3 osoby na noc i 3 osoby na dzień to najlepiej poprzez “Formatowanie warunkowe”.
Zaznaczasz pola, które Cię interesują, a później:
Narzędzia główne/Formatowanie warunkowe/Nowa reguła/Formatuj tylko komórki zawierające

Następnie ustaw po kolei pola na Wartość komórki/większa lub równa/3

Poniżej będziesz miał pole “Formatuj”, które kliknij. Otworzy Ci się okienko “Formatowanie komórek” w którym musisz kliknąć zakładkę wypełnienie. Wybierasz odpowiedni kolor, zatwierdzasz “ok” i gotowe.

Odpowiednio tak zrób, dla liczby mniejszej niż 3, wybierając inny kolor

=LICZ.WARUNKI($C$7:$C$28;“N”;$D$7:$D$28;12)

Nie wiem co to za chora strona zippyshare napakowana reklamami… Jeśli uzyskana wcześniej odpowiedź cię nie satysfakcjonuje to wstaw ten plik bezpośrednio na forum, a nie przez szemrane schowki internetowe (i najlepiej w formacie *.xls), bo ja tego pobrać nie mogę :wink:

Zeszyt1.zip (21,9 KB)
to o co zapytalem sie zgadza ale nie do konca bo nie da sie tej funkcji kopiowac i a jak z palca wpisze do innej komorki to tez nie dziala np zeby zliczalo dni jako n12 bo czasami sa np n4 i n5 niepelne a chcialbym zeby tego nie liczylo i zeby ta funkcje dalo sie kopiowac zeby z palca nie trzeba bylo wypelniac

Do punktu drugiego masz:
=JEŻELI(LICZ.JEŻELI(C7:C28;"N")>3;JEŻELI(LICZ.JEŻELI(C7:C28;"D")>3;"OK";"");"")

A jeśli chodzi o pkt 1 to jeśli dobrze zrozumiałem funkcja ma zliczać tylko godziny nocne gdzie ilość godzin to 12? Jeśli tak to:
=SUMA.WARUNKÓW(D7:D28;C7:C28;"N";D7:D28;12)

Jak chodzi ci o coś innego to doprecyzuj.

punkt 2 juz kolega wyzej mi ogarnol punkt1 nie do konca a ta twoja funkcja zwraca glupoty wrzuc w arkusz i ocen :slight_smile:

To ja już nie wiem o co ci chodzi. Kolega wyże wydaje mi się, że już napisał odpowiedź. Przecież funkcja
=LICZ.WARUNKI(C7:C28;"N";D7:D28;12)
liczy ilu pracowników jest zapisanych z liczbą godzin równą 12 i znakiem N?
W zasadzie miałeś od niego już odpowiedzi, bo wgłębił się o co chodzi w arkuszu, a ja jedynie próbowałem zrozumieć twoje tłumaczenie, a na arkuszu tylko sprawdziłem zakresy funkcji :wink:
Może nie rozumiesz jak działają odwołania bezwzględne ($)?

Jak to nie to, to musisz się tak zebrać w sobie, ale to tak porządnie, wypić kawę i wytłumaczyć dokładnie co chcesz uzyskać :smiley:

Już trochę pisaliśmy na pw, ale chyba lepiej wszystko tutaj ustalić.

  1. Napisz dokładnie co oznaczają cyferki koło “N” i “D”, bo wydaję mi się, że to godziny pracy, ale mogą to być również godziny rozpoczęcia pracy itp.
  2. napisz dlaczego akurat N7 nie zlicza się do podliczenia pracowników na noc.
  3. napisz dlaczego D4 to nie całość i jaką wartość ma przybrać (np. skoro D12 to całość to D4 to 1/3. dobrze myślę?)

Jako nowy mogę napisać tylko 3 odpowiedzi w jednym temacie, wiec będę musiał edytować obecna wypowiedź

1 no tak to sa godziny pracy robimy na 12 tylko zrobilem to tak N12 i robizlem na 2 pola bo nie umialem zrobic zeby mi liczylo same n jako 12 i sumowalo godziny przepracowane

2 N7 dlatego ze to ostatnia noc miesiaca poprzedniego ale liczy sie tak ze n5 do poprzedniego miesiaca a n7 do danego i wtedy 1 dnie na tylko liczyc tych co przyjda 1 na noc a nie co schodza te n7

3 wogole nic ma nie przybierac ma tylko liczycz pelne czyli d12 i n 12

jak mozesz to poba sie tym plikiem co wrzucilem i narzuc tam funkcje bo te kopiowanie i nie fukncjonuje jakos :slight_smile:
i jak sie da to chcialbym zeby liczylo te w urlop odzilenie a odzielnei godziny przepracowane i to by bylo wszystko :slight_smile:
grafik.zip (20,9 KB)

Licz jeżeli “N12” / “N 12” (jakby był lepszy odstęp przypominający dawne dwa pola) i potem za funkcją mnożenie przez 12? I wtedy to by mogło być w jednym polu.

Pseudofunkcja na starym arkuszu testowana po wypełnieniu kilku pół danymi “N12”:

=LICZ.JEŻELI(C58:BI58;"N12")*12

Np. wykryje 10 “N12”, to po pomnożeniu powinno pokazać 120.