Excel/Calc - jak zamienić jedną kolumnę na kilka?

Witam,

mam plik, w którym wszystko zapisane jest w jednej kolumnie:

Produkt 1

Cecha 1

Cecha 2

Cecha 3

Produkt 2

Cecha 1

Cecha 2

Cecha 3

itd itd itd.

A chciałbym żeby wyglądało to tak:

Nazwa Prod1 Prod2

Nazwa cechy 1 C1 C1

Nazwa cechy 2 C2 C2

Nazwa cechy 3 C3 C3

Znalazłem funkcję transponowania komórek, ale w tym wypadku muszę wszystkie zakresy zaznaczać ręcznie, odpada, bo kolumna ma 2000 wierszy, co 5 wierszy zmienia się produkt. Dodam, że wszystkie cechy pod produktami są w tej samej kolejności.

Pseudokod do makra:

k=2

w=3

for i=3 to 2000

  if 3 mod 5 = 0 

    k=k+1

    w=3

  end if

  cells(k,w)=cells(2,i)

  w=w+1

next i

Niestety nie wiem co to pseudokod makra ani jak go użyć. I przepraszam za zamieszanie, ale dopiszę może pełną aktualną strukturę kolumny:

NAZWA1

CECHA1

CECHA1:1

CECHA1:2

CECHA1:3

CECHA1:4

CECHA1:5

NAZWA2

itd

Cel: Nazwa i jej cechy w jednym wierszu dla każdej nazwy.

Ehh, z jednego zrobiło się drugie. Makro to po prostu program w vba, który za ciebie to będzie przepisywać. W excelu wciśnij alt+f11 po prawej masz okienko z arkuszami. Klikniesz ppm i tam wybieresz dodaj moduł. Po czym piszesz w nim kod, który robi za ciebie powtarzające się czynności. Twoja zmiana wydaje się bez sensu. (po co ci cecha1, skoro nie masz cechy 2 ?)

Dobrze by było gdybyś podał jakieś 2 przykładowe produkty (mogą być zmyślone, byle był układ taki jaki jest realny). Oraz ss w którym pokażesz jak produkty powinny być ulokowane.

Mógłbyś również spróbować skorzystać z importu danych. Niestety nie mam chwilowo dostępu do excela i nie mogę tego sprawdzić.