[EXCEL] Forumła porównawcza

Witam serdecznie, mam problem ze skomponowaniem formuły potrzebnej mi do sprawozdania

Mianowicie, potrzebuję aby excel mi wyrzucił wynik PRAWDA gdy: na 5 komórek z tekstem 1 jest inna, czyli przykładowo

tak tak tak tak nie - wynik PRAWDA

tak nie nie tak tak - wynik FAŁSZ

Jest w ogóle coś takiego możliwe?

Owszem da się tak zrobić ale w kilku krokach.

Najpierw skopiuj te 5 kolumn obok. Nastepnie w skopiowanych kolumnach zamien slowo tak na 1 slowo nie na 0. W wolnej kolumnie wproawdz sume liczb z 5 sąsiednich komórek i wpisz formule jezeli suma = 1 to prawda w przeciwnym wypadku falsz. Mam nadzieje, że wyraziłem dię jasno. W razie problemów pisz.

Nie trzeba robić tego w kilku krokach, można wykorzystać funkcję LICZ.JEŻELI

http://office.microsoft.com/pl-pl/excel … 09029.aspx

I ją wtedy przyrównać do 4 lub 1 (jeśli jest równe 4 lub 1 to zwrócić prawda, w innym przypadku fałsz).

W tych kolumnach dodatkowych można zamiast zastępowania słów “tak” i “nie” skorzystać z funkcji JEŻELI(A1=“tak”;1;0), ale jest to niewygodne.

Można to zrobić prościej:

=LUB(LICZ.JEŻELI(A1:A5;"tak")=1;LICZ.JEŻELI(A1:A5;"tak")=4)

w komórkach A1:A5 masz wpisane tak lub nie. Można też tak:

=LUB(LICZ.JEŻELI(A1:A5;"tak")=1;LICZ.JEŻELI(A1:A5;"nie")=1)

i analogicznie z 4.

EDIT: kazuldur mnie ubiegł i wcześniej podał rozwiązanie (choć ja tego nie zauważyłem jak pisałem swoją odpowiedź).

A jeżeli mamy taką sytuację że wiersz tak jakby główny składa się z:

wysoka korzystna korzystna korzystny korzystny

i mamy przyrównać go do 100 innych wierszy i ma się różnić on tylko jedną cechą to wtedy jak tą formułę skomponować?

czyli dla przykładu

  1. wysoka korzystna korzystna korzystny korzystny

  2. przeciętna przeciętna niekorzystna niekorzystny niekorzystny

  3. przeciętna przeciętna niekorzystna korzystny niekorzystny

  4. przeciętna przeciętna niekorzystna niekorzystny korzystny

  5. wysoka przeciętna korzystna niekorzystny niekorzystny

  6. przeciętna przeciętna korzystna niekorzystny korzystny

  7. wysoka niekorzystna niekorzystna niekorzystny niekorzystny

  8. wysoka korzystna korzystna korzystny niekorzystny

i jak widać 1i8 to para i żeby mi to wyskakiwało jako PRAWDA a pozostałe wiersze jako FAŁSZ

Tylko 1 to PRAWDA (a nie 1 i 8 jak podałeś).

EDIT: źle napisałem, ale już się pogubiłem w tym. :stuck_out_tongue:

=JEŻELI(ORAZ($E3=$E$2;$F3=$F$2;$G3=$G$2;$H3=$H$2);“prawda”;“fałsz”)

chodziło mi o taką funkcję, dzięki

Głośno myślę, ale może coś z tego wyjdzie dla Ciebie:

Zrobiłbym listę możliwych wyrazów (cech) i każdej z nich przypisał jakąś wartość - kolejną potęgę dwójki (1, 2, 4, 8, 16, itd.). Dlaczego? Bo jak się się zrobi AND binarne, to (no właśnie, coś tam nam wyjdzie i na podstawie tego można ewentualnie coś wnioskować).

Funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO przypisałbym stosowne wartości tym słowom (cechom).

A potem… myślę co dalej. :slight_smile:

A ja bym napisał własną funkcję, 3 pętle (z czego 2 obsługują tablicę z możliwościami), a ta jedna iteruje bo argumencie (zakresie do przeszukania)\

@autor, twoja funkcja nie działa tak jak chciałeś imo :stuck_out_tongue: Ogólnie samo zadanie tego wątku jest trochę dziwne, najpierw wyszukujesz różnice, potem dobierasz w pary i trudno jest się połapać :slight_smile:

Ogólnie potrzebuje to do zadania z porównywanie parami

Czyli mam 34 wierszy z różnymi cechami i muszę między nimi znaleźć pary ale różniące się jedną cechą w kolumnie, a jak tak robie to muszę milion kolumn utworzyć aby porównać każde z każdym, dlatego chciałem to rozkminić tak żeby znalazło mi wszystkie możliwe pary ale różniące jedną cechą, rozumiecie mnie?:wink:

To może zacznij od tego, żeby zliczać ile cech jest identycznych (po kolumnach, każda komórka z tą “wzorcową”) - to jest akurat proste. A potem sobie tylko policzysz, ile jest takich samych cech.

Jak masz 5 kolumn z cechami, to potrzebujesz do tego dodatkowych tylko 5 kolumn na zliczanie.

Dodatkowe pytania: czy ma znaczenie, w jakiej kolejności są te cechy podane? Bo jak kolejność ma znaczenie, to jest to proste porównywanie w tej samej kolumnie.