Excel i wykres liniowy, skala osi poziomej

Witam. Nie myślałem, że kiedyś zwrócę się tu o pomoc w Excelu, ale cóż, nadszedł taki czas.

Mam pytanie, bo nie mogę sobie z tym poradzić. Jak ustawić takie coś, żeby np oś X miała wartości dajmy od 0 i co 20 do 160. A oś y od 0 do np 3,5. Bo jeżeli załóżmy że mam takie dane:

2,5 0,05

10 0,199

22,5 0,447

40 0,796

62,5 1,245

90 1,793

122,5 2,44

160 3,19

Z czego kolumna po lewej to są jakby etykiety, a kolumna po prawej to wartości. Jak wstawię to tak do wykresu, to mi to stworzy po prostu przypisanie do np 2,5 wartości 0,05. Ale skala tych wartości nie jest zachowana. O ile pionowa jest zachowana, tzn co 0,5 wzrasta od zera, to pozioma nie ma żadnej skali. Są tam tylko 2,5; 10; 22,5; 40, ale nie są od siebie oddalone w odpowiedniej skali. Tylko w równych odległościach. A mi chodzi o to, żeby były oddalone od siebie o odpowiednie odległości… Mam nadzieję, że nie namieszałem. Pozdrawiam.

3c59d086c0b6.jpg

Chodzi mi o takie coś. Ten wykres u góry jest błędny, bo wartości na poziomej osi są w równej odległości. Na drugim wykresie to jest ok, bo są wartości w odpowiedniej odległości, ale pełno pustych komórek wyświetla, bo żeby to uzyskać musiałem stworzyć najpierw kolumne po lewej z wartościami od 0 do 160 rosnące co 2,5, a potem do kolumny po prawej wstawić do odpowiednich miejsc wartości. Ale to strasznie wygląda…

Czy próbowałeś wykres punktowy z wygładzonymi liniami zamiast liniowego… ?

Później oś odciętych możesz edytować: minimum, maximum, jednostka główna, jednostka pomocnicza.

Taka zmiana wg mnie jest prosta, szybka i na dodatek prawdopodobnie rozwiązuje Twój problem.

:slight_smile:

6957290217_755d9a78ee_b.jpg

Z tego co widzę to rzeczywiście są etykiety - wygląda na to, że Excel rozpoznaje je jako typ tekstowy a nie liczbowy (wyrównał wartości automatycznie do prawej jak u camper)? Nie masz czasem czegoś pomieszanego z typem komórek albo znakiem rozdzielającym (angielski układ - kropka zamiast przecinka)?

I rozwiązała :slight_smile: dzięki za pomoc :slight_smile: