[EXCEL] Jak ŁATWO wstawić pusty wykres punktowy X-Y?

Witam serdecznie,
Nie mogę wprost uwierzyć, że nie potrafię w prosty sposób utworzyć pustego wykresu XY bez zaznaczania komórek i wybierania z listy wszystkich wykresów…

Na wstążce “Wstawianie” jest pole odpowiedzialne za wykresy:

Na wstępnie można wybrać całą masę totalnie bezużytecznych wykresów od ‘kolumnowy 3d’ do ‘skrzynka i wąsy’ ale nie ma tam najbardziej oczywistego wykresu ‘XY (Punktowy)’. Próbowałem go dodać przy pomocy edytora wstążki ale ten poziom wydaje się pozbawiony możliwości edycji.

Ogólnie te ‘domyślne’ wykresy można wstawić jako puste, jednak aby przejść do ‘wszystkich wykresów’ (i tam wybrać ten oczywisty XY) konieczne jest zaznaczanie komórek, z których chce się utworzyć ten wykres. Próbowałem się do tego przyzwyczaić ale po roku rezygnuję.

Można więc jakoś dodać wykres ‘XY (Punkotowy)’ do puli domyślnych wykresów w Office Home and Student?

Pozdrawiam serdecznie,
Sheaker

ja preferuje libre offica :slight_smile:

ta ikonka przy wykresie kołowym nie jest przypadkiem wykresem punkowy xy?

@anon46661410
nie, bo excel traktuje użytkowników jak idiotów, ale widzę że nie zauważyłeś :hugs:
poza tym szlak mnie jasny trafia jak po wpisaniu formuły naciskam enter zamiast tabu dla auto-dopełnienia :smiley:

Wstyd… Wiesz, sprawdzałem je po nazwach. We ‘wszystkich wykresach’, ten którego szukam nazywa się "XY (Punktowy). Tutaj w podpowiedziach rzeczywiście jest on po prostu ‘Punktowy’ co mnie bardzo zmyliło, bo pomyliłem go z wykresem ‘liniowym’, który nie uwzględnia wartości na osi X.

To już większa część sukcesu. Da się usunąć pozostałe typy wykresów z tej listy domyślnych we wstążce “wstawianie” ?

Pozdrawiam,
Sheaker

wydaje mi się, że tak. Jeżeli dobrze pamiętam to excel nazywa coś takiego dostosowywanie wstążki.

Jak wejdziesz w plik>opcje>dostosowywanie wstążki
i tam w grupie “wstawianie” powinny być te polecenia.

Niestety u mnie jest tak:

Tak jak napisałem na początku to ten poziom wydaje się już pozbawiony możliwości edycji.

Wstaw np. kolumnowy, potem prawoklik na wykres -> zmień typ wykresu i już możesz wybrać pusty punktowy xy. Mi to zajęło ok. 3 s., dla mnie jest to akceptowalny czas, oczywiście wygodniej byłoby móc wybrać pusty xy od razu ze wstążki.

Chciałbym program dostosować do siebie a nie siebie pod program bo po roku wciąż próbuję robić to tak jak w Excelu 2010.

Hmm, office chyba blokuje edycje wbudowanych grup…

Spróbuj tak… z tego co widzę możesz usunąć w zakładce całą grupę wykresy. Więc musisz ją usunąć i następnie utworzyć własną nową pustą grupę i nazwać ją wykresy, następnie umieścić w tym samym miejscu gdzie stara i dodaj te polecenia pojedynczo do nowo utworzonej grupy

1 polubienie

Rzeczywiście, w domyślnej wstążce nie można tego usunąć ale udało się zrobić tak jak mówiłeś. Usunąłem grupę “Wykres” i dodałem własną grupę “Wykres XY” a do niej dodałem polecenie "Wstaw wykres punktowy XY:
Exce4l4

Jest to wystarczająco blisko tego co chciałem uzyskać.
Dziękuję i pozdrawiam,
Sheaker

1 polubienie