[Excel] Jak poprawnie wklejać do Excela z innego źródła?

Cześć,

Problem z początku wydaje się trywialny, ale taki nie jest.

Z otwartej strony internetowej kopiuję część tekstu i wklejam do Excela.

ht.thumb.jpg.9dd7811071ae511619cbc9f3441

Po wklejeniu, wklejane wartości wyglądają tak, czyli są częściowo zamieniane na datę. Formatowanie na tekst lub inne wartości nic nie daje, “wklejanie specjalne” jest nie aktywne i pokazuje mi tylko możliwości wklejenia kody html itd. Opcja - "uwzględnij formatowanie docelowe (U) - nie działa.

Komórki mają format daty zamiast tych prostych wartości i “pod” komórką przyjmują zupełnie inne wartości (te dla dat).

ex.thumb.jpg.8e530a40ba592c135bd35231329

Podgląd schowka ukazuje poprawne wartości, czyli konwersja następuje w momencie wklejania.

sch.thumb.jpg.58e942b03a0f764f1cb9273e32

Wiem, że w kopiowanej liczbie jest kropka, ale konwersja kropki na przecinek może być dopiero zrobiona po poprawnym wklejeniu wartości. Ręce mi już opadły, nie mam pojęcia jak z tego wybrnąć.

 

 

zawsze najpierw wklejam takie rzeczy do notatnika, tam zmieniam . na ,

i dopiero to kopiuję i wklejam lub zapisuję do .txt i wówczas karzę mu to otworzyć!

Hej,

Po prostu najpierw w komórkach, do których będziesz chciał wklejać dane, ustaw formatowanie jako pole tekstowe.

Pozdrawiam,

Rozwiązanie dobre, jak masz dużo danych za jednym razem. Takich tabelek, którą wkleiłem jest sporo, a każdą trzeba obrabiać niestety osobno. Konwersję kropek na przecinki mam zrobioną z automatu, ale dopiero po wklejeniu. Poza tym, to też nie działa, a dokładniej czasem działa, a czasem nie…

To jest oczywiste, że tak robię, a mimo to komórki nie trzymają formatu, ale czasem trzymają (?). Nie pomaga nawet dodatkowe makro z wymuszeniem wklejania specjalnego jako tekst. Miejsce, w które wklejam jest wykorzystywane wielokrotnie. Częściowo pomaga formatowanie komórek przed samym wklejeniem, przy kolejnym muszę znowu formatować komórki, dlatego stworzyłem małe makro, ażeby przed samym wklejeniem odbyło się czyszczenie komórek i ponownie formatowanie. Choć z zasady jest to zachowanie bezsensowne, czasami działa - dopóki nie przestanie działać. 

Nie jestem pewien, czy problem nie zaczął się pojawiać przy zmianie systemu z 8 na 10. Wcześniej pracowałem na Office2003 i wszystko działało normalnie. Później o dziwo, przestało poprawnie wklejać. Pomyślałem, że może Windows nowy, a  pakiet stary i zaczyna się gryźć. Teraz siedzę na wersji 2010 i jest to samo. Najbardziej dziwi mnie losowość w działaniu tych rozwiązań.

Zobaczę jeszcze jak to arkusz będzie działać w Libre, zawsze to jakaś alternatywa…

 

Hej,

A sprawdzałeś, jak ustawiona jest autokorekta?

Pozdrawiam,

Dimatheus

A co dokładnie sugerujesz?

Hej,

Na przykład dodać do listy wyjątków autokorekty pozycje takie jak: 1. 2. 3. i tak dalej.

Pozdrawiam,

A nie da rady zagadać z adminem tego www żeby dał wjazd do bazy? Przy wyciąganiu bezpośrednio z SQL dostaniesz wynik niezależny od ustawień międzynarodowych, albo wkleisz to sobie już skonwertowane.

Poprawnie to powinieneś korzystać z kreatora importu tekstu - ustawiasz sobie separator dziesiętny na kropkę i zamienia ci z automatu na przecinki.