Excel - jak przekopiować dane

Witam, nie mogłem znaleźć odpowiedniego działu, więc proszę o pomoc tutaj.

Otóż mam dane w ponad 60 arkuszach, konkretnie, sumę danego produktu na stanie magazynowym. Chcę zrobić tak, aby wszystkie te poszczególne sumy były zamieszczone w jednym pliku i aby przy jakiejkolwiek edycji dowolnego arkusza, sumy te na bieżąco automatycznie się aktualizowały. Czy mże ktoś powiedzieć jakiej formuły powinienem użyć? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Ty to masz w 60 arkuszach czy w 60 skoroszytach czyli w 60 plikach (arkusz to pojedyńcza kartka w danym pliku, skoroszyt (plik) może miec dowolną ilość arkuszy)

Ja to bym sobie załozył 1 plik - skoroszyt z 60 arkuszmi czyli kartkami. Jak otwierasz nowy plik w Excelu to na dole masz że jesteś w pierwszyym arkuszu tego skoroszytu. Nazwy poszczególnych arkuszy można modyfikować według potrzeb.

Oczywisym jest że mozna robić odwołania dowolnych funkcji między arkuszmi a nawet też i miedzy skoroszytami. 

Twój problem jest bardzo łatwy do rozwiązania ale w szczegółach to wypadałoby pokazać na konkrecie.

Jeżeli jakaś liczba w danym miejscu ma się aktualizować na podstawie liczby (sumy) z innego miejsca to wystarczy tam użyć formuły = i klikamy tam skąd to ma być czyli =adres komórki skąd to ma być

 

Wszysto w jednym pliku w 60 arkuszach. Chodzi mi o to, że wiem jak przekopiować daną, tak aby była w tym głównym arkuszu, np. =‘Arkusz 1’.H23 , ale nie wiem jaką formułę wprowadzić, aby ta liczba aktualizowała się sama, gdy stan magazynowy w arkuszu 1 zmieni się i punktem odniesienia nie będzie h23, a tutaj h24. Mam nadzieję, że zrozumiale tłumaczę, z czym mam problem :wink:

Tak jak pisał j24

Np w Arkuszu5 chcesz mieć stale aktualizowany wynik z obliczeń z Arkusza1

  1. Wchodzisz do Arkusza5

  2. Klikasz na komórkę gdzie ma się pokazać wynik przeniesiony z Arkusza1

  3. Klikasz na klawiaturze =

  4. przechodzisz do Arkusza1

  5. Klikasz na komórkę zawierającą wynik działania, który ma być przeniesiony do Arkusza5

  6. Enter

  7. To wsio

Jeżeli zmienia się długość listy, a suma “zjeżdża w doł”, to najprościej jest dać podsumowanie na górze zamiast na dole, wtedy w miarę przybywania wpisów nie zmieni się położenie komórki z sumą.

edit: a jak kogoś wnerwia, że nie widzi sum, bo już są za daleko, to blokujesz panel tak, żeby było widać sumy i nagłówki

 

Możesz też usunąć sumowanie w arkuszach z danymi, natomiast w arkuszu z podsumowaniem umieszczasz:

=SUM('Sheet5'!H3:H65000)

… czy tam SUMA, zależnie od wersji językowej.

 

Kolejne rozwiązanie: makro, które skopiuje wartość ostatniej niepustej komórki.

No nie moje poprzednie tłumaczenie nie rozwiązywało problemu z uwagi na dopisany wiersz. Tu w każdym arkuszu musi być w jakiejś komórce  formuła typu =suma(c1:c1500) przy założeniu że w komórkach c jest +1 albo np -1 czy może +4 lub -5 dla poszczegółnych tranzakcji. Wtedy ta komórka z podaną formułą  mogłaby być przenoszona do arkusza głównago w podany przeze mnie sposób

Wystarczą proste odwołania tego typu:

  • w tym samym pliku (zeszycie)     =Arkusz2!A1

A może chodzi Ci o sytuację gdzie masz:

 |   A  |   B   |
-+------+-------+
1|Kot   |   4   |
2|Żaba  |   50  |

po czym dodajesz linię w środek:

 |   A  |   B   |
-+------+-------+
1|Kot   |   4   |
2|Pies  |   2   |
3|Żaba  |   50  |

 

I wtedy arkusz główny wyświetla bzdury? Jeżeli tak, to zainteresuj się funkcją wyszukaj.pionowo.

 

 

Excel wogóle jest do bani, jeżeli chodzi o stany magazynowe… jeżeli tylko masz licencję pro, to rozważ przesiadkę na access - tam nie ma takich problemów (a dane można zbierać w w plikach excela).