Excel-jak zablokować 4 kolumny

Witam.

Przeczytałem uważnie porady, jednak nie tak chcę zablokować kolumny.

Chodzi o to aby zablokować 4 lub 5 kolumn od samej góry i one mają być cały czas widoczne, a następne kolumny mają się przewijać do góry i na dół.

Podpowie ktoś jak to zrobić???

Szanowny moderatorze, zastosowałem się do Twojej sugestii ale na pewno o to chodzi aby w w jednym temacie o jednym problemie nie mogło rozmawiać kilka osób???

Brakuje co prawda informacji o wersji EXCEL, a na dodatek przypuszczam że mówisz o WIERSZACH pomimo tego że piszesz o KOLUMNACH, ale odpowiedź raczej znajdziesz w załączonym linku

Witam.

Excel 2007, jednak piszę o kolumnach.

Napiszę to inaczej, chcę aby kolumna A, B, C, D i E od wiersza 1 do wiersza 20, była cały czas widoczna, a kloumny F, G itd. mógłbym przewijac do góry od wiersza 1 do n-tego.

Przewijać na prawo i lewo można zrobić wiem jak, jednak mi chodzi o przewijanie do góry.

Dzięki za starania, jednak w pliku nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Hej,

Zaznacz komórkę F21, następnie na wstażce zakładkę Widok, kliknij zablokuj okienka i wybierz pozycję zablokuj okienka.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam.

To tylko połowiczne rozwiązanie. Stosując się do Twojego rozwiązania wszystkie wiersze ponad 21 są widoczne, pewnie wiesz o czym pisze.

Jeśli ja muszę zablokować 40 wierszy w kolumnie A, B, C, a kolumny D, E, F przewijać do góry to rozwiąnie powyżej jest do niczego nie przydatne.

Mimo wszystko dzięki.

Hej,

Czyli nie do końca rozumiem chyba w czym problem. Wiersze nie mają być zablokowane? Jeśli tak, ustaw pole w komórce F2, zablkokuj komórki i sprawdź efekt.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak jak to opisujesz, to zablokować się nie da. Podobnie i w miarę łatwo będzie skopiowanie zakresu A1:C20 do drugiego pliku i otwarcie dwóch okien excela obok siebie. Jeszcze bardziej podobnie, ale w mękach - stworzenie formularza w którym umieścisz zakres A1:C20 bez możliwości przewijania i obok resztę arkusza z normalną nawigacją… trochę przerost formy nad treścią.

Dimatheus,

Może źle to opisuję, ale drunkula chyba mnie rozumie.

Na ekranie mają być cały czas widoczne 40 wierszy w kolumnie A, B, C. A w kolumnie D, E, F wiersze mają się przewijać do góry.

 

drunkula ,

Tak jak opisujesz ze skopiowanym plikiem męczę się od jakiegoś czasu. Myślałem, że może jednak się da.

Dzięki Panowie.

Hej,

A może pomoże opcja podziału okna? Działa podobnie do blokowania komórek, ale jest możliwość przewijania zawartości każdego okna niezależnie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wiesz… jeżeli to są ciągle te same wartości, to można zrobić wydruk i przykleić z boku monitora, przynajmniej miejsca nie będzie na ekranie zajmować :wink:

Witam.

Dimatheus,

to byłaby dobra opcja, pod warunkiem gdyby w 1 oknie można było np. ukryć 4 kolumny ale żeby te kolumny były widoczne w 2 oknie.

A może tak można a ja nie umiem. Jak zwężam okna to ukrywają się kolumny od prawej strony, gdyby 1 okno można było zwężyć tak aby pochowały się kolumny od prawej strony a w 2 oknie od lewej to prawie byłby ideał.

drunkula,

drukowanie nie załatwi sprawy, choć przez chwile rozważałem tę opcję.

Dzięki za pomoc.

Hej,

Niestety blokowanie komórek czy kolumn działa globalnie, więc nie jest możliwe ich zdefiniowanie dla poszczególnych okien dokonanych w podziale.

Pozdrawiam

Dimatheus

Witam.

Troche tego Excela poznałem, jednak chciałem się upewnić.

Dzięki za podpowiedzi.