Excel-jak zablokować 4 kolumny


(Zart50) #1

Witam.

Przeczytałem uważnie porady, jednak nie tak chcę zablokować kolumny.

Chodzi o to aby zablokować 4 lub 5 kolumn od samej góry i one mają być cały czas widoczne, a następne kolumny mają się przewijać do góry i na dół.

Podpowie ktoś jak to zrobić???

Szanowny moderatorze, zastosowałem się do Twojej sugestii ale na pewno o to chodzi aby w w jednym temacie o jednym problemie nie mogło rozmawiać kilka osób???


(Michal Kloc) #2

Brakuje co prawda informacji o wersji EXCEL, a na dodatek przypuszczam że mówisz o WIERSZACH pomimo tego że piszesz o KOLUMNACH, ale odpowiedź raczej znajdziesz w załączonym linku


(Zart50) #3

Witam.

Excel 2007, jednak piszę o kolumnach.

Napiszę to inaczej, chcę aby kolumna A, B, C, D i E od wiersza 1 do wiersza 20, była cały czas widoczna, a kloumny F, G itd. mógłbym przewijac do góry od wiersza 1 do n-tego.

Przewijać na prawo i lewo można zrobić wiem jak, jednak mi chodzi o przewijanie do góry.

Dzięki za starania, jednak w pliku nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.


(Dimatheus) #4

Hej,

Zaznacz komórkę F21, następnie na wstażce zakładkę Widok, kliknij zablokuj okienka i wybierz pozycję zablokuj okienka.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Zart50) #5

Witam.

To tylko połowiczne rozwiązanie. Stosując się do Twojego rozwiązania wszystkie wiersze ponad 21 są widoczne, pewnie wiesz o czym pisze.

Jeśli ja muszę zablokować 40 wierszy w kolumnie A, B, C, a kolumny D, E, F przewijać do góry to rozwiąnie powyżej jest do niczego nie przydatne.

Mimo wszystko dzięki.


(Dimatheus) #6

Hej,

Czyli nie do końca rozumiem chyba w czym problem. Wiersze nie mają być zablokowane? Jeśli tak, ustaw pole w komórce F2, zablkokuj komórki i sprawdź efekt.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(drunkula) #7

Tak jak to opisujesz, to zablokować się nie da. Podobnie i w miarę łatwo będzie skopiowanie zakresu A1:C20 do drugiego pliku i otwarcie dwóch okien excela obok siebie. Jeszcze bardziej podobnie, ale w mękach - stworzenie formularza w którym umieścisz zakres A1:C20 bez możliwości przewijania i obok resztę arkusza z normalną nawigacją… trochę przerost formy nad treścią.


(Zart50) #8

Dimatheus,

Może źle to opisuję, ale drunkula chyba mnie rozumie.

Na ekranie mają być cały czas widoczne 40 wierszy w kolumnie A, B, C. A w kolumnie D, E, F wiersze mają się przewijać do góry.

 

drunkula ,

Tak jak opisujesz ze skopiowanym plikiem męczę się od jakiegoś czasu. Myślałem, że może jednak się da.

Dzięki Panowie.


(Dimatheus) #9

Hej,

A może pomoże opcja podziału okna? Działa podobnie do blokowania komórek, ale jest możliwość przewijania zawartości każdego okna niezależnie.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(drunkula) #10

Wiesz… jeżeli to są ciągle te same wartości, to można zrobić wydruk i przykleić z boku monitora, przynajmniej miejsca nie będzie na ekranie zajmować :wink:


(Zart50) #11

Witam.

Dimatheus,

to byłaby dobra opcja, pod warunkiem gdyby w 1 oknie można było np. ukryć 4 kolumny ale żeby te kolumny były widoczne w 2 oknie.

A może tak można a ja nie umiem. Jak zwężam okna to ukrywają się kolumny od prawej strony, gdyby 1 okno można było zwężyć tak aby pochowały się kolumny od prawej strony a w 2 oknie od lewej to prawie byłby ideał.

drunkula,

drukowanie nie załatwi sprawy, choć przez chwile rozważałem tę opcję.

Dzięki za pomoc.


(Dimatheus) #12

Hej,

Niestety blokowanie komórek czy kolumn działa globalnie, więc nie jest możliwe ich zdefiniowanie dla poszczególnych okien dokonanych w podziale.

Pozdrawiam

Dimatheus


(Zart50) #13

Witam.

Troche tego Excela poznałem, jednak chciałem się upewnić.

Dzięki za podpowiedzi.