Excel - jakiej formuły użyć, do policzenia il. występowania

Witam, stoję przed taką sytuacją. Posiadam spory zbiór liczb, podzielonych na zbiory i zapisane w wersach (po równo) i teraz z tych zbiorów interesowały mnie konkretne liczby, które wyszukałem za pomocą ‘znajdź i zaznacz’ - zaznaczyłem je za pomocą formatowania, ustalając tło komórki. I teraz szukam jakiejś funkcji która policzyła by mi ile razy w danym wersie pojawia się ta wybrana liczba. Sprawdzanie 500 wersetów jest ‘trochę’ pracochłonne, więc proszę o porady. Dla jaśniejszego obrazowania sytuacji przedstawię ten screen.

05077496956391316934.png

To co tu pokazałem to tylko wycinek, liczby ciągną się jeszcze dalej. Dla uogólnienia, Excel ma policzyć ile razy występuje ta zielona liczba w wersie.

=LICZ.JEŻELI(zakres;warunek)

“zakres” to zakres komórek w którym ma szukać “warunek” może być zapisany jako liczba której ilość występowania ma policzyć funkcja lub wyrażeniem na przykład >7 zapisanym w cudzysłowiu (">7") Pewnie jest sposób na zapisanie prościej większej ilości warunków ale wpadłem tylko na to:

=LICZ.JEŻELI(A1:F1;8)+LICZ.JEŻELI(A1:F1;5)+LICZ.JEŻELI(A1:F1;1)

(przykład funkcji, która podaje ilość liczb 8,5,1 w zakresie A1:F1)

Właśnie o to mi chodziło, wielkie dzięki za wyjaśnienie.

jeżeli mogę się podłączyć, to właśnie mam podobny problem, tylko trochę bardziej skomplikowany, także, jak kolega powyżej pragnę policzyć ile mam komórek z określoną liczbą w kolumnie, ale dodatkowo chcę aby axel policzył tylko te określone liczby, które występują w komórkach na tym samym poziomie co inne liczby w komórkach w kolumnie przed.

Dajmy na to:

kol.1 kol. 2

12 9

12 9

12 9

12 9

13 9

12 9

12 9

13 9

12 9

12 9

potrzebuję wiedzieć ile jest dziewiątek, które również kojarzą się z 13. (tu widać, że są dwie, a mój zbiór jest kilkudziesiętny)

Dzięki za wszelką pomoc, cały czas liczę ręcznie więc im wcześniej tym lepiej ![-o<

Jeśli cię dobrze zrozumiałem, to możesz zrobić tak:

  • zaznacz pierwszą liczbę i daj funkcję =LICZ.JEŻELI(Tutaj komórka z 1 liczbą;"=13") i przeciągasz do końca;

  • z twojego przykładu wynika, że w 2 kolumnie są same 9, więc nic nie musimy z nimi robić;

  • następnie sumujesz liczby otrzymane z funkcji licz.jeżeli (=suma(zakres)) i masz policzone.

Mogłem źle zrozumieć zadanie, lub coś pomylić wtedy proszę mnie poprawić. :smiley: