[Excel]Liczenie spełnienia warunku

Siemasz, jakiś czas temu w robocie zmienił mi się nieco zakres obowiązków i teraz praktycznie pół dnia zajmuje się obrabianiem jakichś głupich i mozolnych raportów i szukam każdej możliwości ułatwienia sobie pracy. Większość tych raportów jest w excelu a przyznam, że z programem tym musiałem się zaprzyjaźnić dopiero teraz i uczę się praktycznie od zera… :frowning:

Przejdę do tego o co mi chodzi…

Powiedzmy, że mam plik w którym jest lista sprzedawców i to co sprzedali wyglądająca następująco:

A B

Osoba 1. Internet

Osoba 1. Internet mobilny

Osoba 1. Telewizja

Osoba 2. Internet

Osoba 3. Telefon

Osoba 3. Internet

Zaraz obok tego mam formułę która zlicza ogólną liczbę sprzedanego produktu i zrobiłem to na zasadzie =LICZ.JEŻELI(B:B;“Internet”).

Zaraz pod tym mam tabelki w których jest spis wszystkich osób i tam chciałbym mieć formułę, która zliczy ile dana osoba sprzedała danego produktu czyli na wyżej podanym przykładzie

A B C D E

Internet Telefon Internet mobilny Telewizja

Osoba 1. x** x **** x **** x**

Chciałbym żeby w miejscach oznaczonych “x” była formuła, która automatycznie zlicza ile Osoba 1. ma sprzedanych poszczególnych rzeczy, ale nie mam pojęcia jaką formułą to zrobić :frowning:

Próbowałem kombinować z =LICZ.JEŻELI(B:B;“Internet”)-LICZ.JEŻELI(A:A;“Osoba 2.”)-LICZ.JEŻELI(A:A;“Osoba 3.”) itd. ale wychodziły straszne głupoty (wyniki na minusie itd. zresztą nie dziwię się:D). Czy ma ktoś jakiś pomysł?

Chyba najprostszym rozwiązaniem jest LICZ.WARUNKI() wtedy wyglądałoby to mniej więcej tak:

=LICZ.WARUNKI(A1:A7; “osoba 1”;B1:B7;“telewizja”)

Dzięki wielkie :slight_smile:

Żadne VBA, zwykła tabela przestawna wystarczy jest do tego po prostu stwożona.

Tutaj przykładowy plik na twoich danych (zwiększyłem trochę ich ilość żeby było ładniej widać).

http://sdrv.ms/1dY0ext

Dorzuciłem tylko kolumnę sprzedaż gdzie wstawiłem same 1 żeby łatwiej to pokazać na tabeli przestawnej.