Excel - lista.jeżeli

Cześć

Chcę zrobić w excelu coś w taki deseń:

w komórce A1 jest lista do jakiegoś obszaru (zwykła tabela z jedną kolumną), następnie na podstawie komórki A1 do komórki A2 zostanie przypisana druga lista a następnie na podstawie wyboru w komórce A2 do komórki A3 zostanie wpisana jakąś wartość.

Hmmmm wymyślę jakiś przykład

W komórce A1 jest wybór systemu

Windows

Linux

MacOS

następnie w zależności od tego który system wybiorę w komórce A2 będę miał do wyboru wersje

Dla Windows - 95, 98, ME, 2000, XP itd.

Dla Linux - tutaj mogą być do wyboru różne dystrybucje

Dla MacOS - jakieś wersje

I teraz w zależności od wersji w komórce A3 zostanie wpisane… hmmm, np. nośnik - 1 płyta CD, 2 płyty CD, 2 DVD itp. (przykład wymyślony - na moje potrzeby będzie większa różnorodność w komórce A3).

Ma ktoś pomysł jak to zrobić ? Przydatne byłoby też logiczne rozmieszczenie układu tabel z danymi do list.

Pozdrawiam.

Tutaj masz arkusz bardzo podobny do tego jaki potrzebujesz: http://malyrycho.webpark.pl/excel/wyborfiltr2.zip Jak coś to pytaj

ps to nie moja robota

Ok, przerobiłem ale nie działa tak jakbym chciał. Ten arkusz działa na takiej zasadzie że w drugiej kolumnie czyli Towar występują różne wartości i formuła w trzeciej komórce wyszukuje pionowo po prostu ten towar i wczytuje wartość z kolumny na prawo. Ja niestety mam tak, że w drugiej kolumnie wartości mi się powtarzają

produkt - etap produkcji - norma

i produkty o ile są różne to etapy produkcji się powtarzają

niestety w takim wypadku formuła z trzeciej komórki wyszukuje słowa np. “test” i wyświetla wartość z pierwszej napotkanej wartości.

Mi zależy na tym aby ta formuła działała tak że wyszukuje w pierwszej kolumnie odpowiedni produkt, następnie tylko dla tego produktu przeszukuje etap produkcji (test, montaż i inne) i wczytuje normę z odpowiedniej komórki.

Ma ktoś pomysł jaką funkcję zastosować albo jak połączyć warunki i funkcje ?