[Excel] Obliczanie Średniej

Dodałem dwie kolumny Ilość km - co oblicza ilość przejechanych km w ciągu dnia oraz Zużyte Pb - co oblicza różnice pomiędzy dniem poprzednim, a obecnym zużytego Pb.

Zastosowałem funkcję

=ŚREDNIA

ale coś jest przekłamanie z racji że funkcja nie oblicza prawidłowo. Np. mając przejechanych 24 km w ciągu dnia i zużytego Pb w ilości 2.1 L oblicza że jest to 13.05 L średniej, a faktycznie powinno być 8.75 L Pb.

Na powyższym przykładzie zastosowałem funkcję

=ŚREDNIA(J14;N14)

.

Średnią czego ty chcesz wyliczyć? Ile średnio dziennie zużywasz paliwa, czy ile średnio przejeżdżasz kilometrów?

Chcę obliczyć średnie spalanie paliwa na przejechanej trasie w ciągu dnia.

Funkcja średnia liczy średnią, co sugeruje jej nazwa. Średnie spalanie na sto kilometrów to co innego. Wzór masz podany wyżej.

Właśnie znalazłem to co napisałeś powyżej

. Zastosuje funkcję na ten wzór…

Stosując wzór funkcji

=J5/N5 * 100 (L / [100]km)

pojawia mi się monit że funkcja zawiera błąd.

Usuwałem ’ z * ale także nic to nie pomogło.

Wywal km jak na żywca wpisałeś i może też nie używaj nawiasu kwadratowego.

Ty chcesz wiedzieć jakie spalanie miałeś na danym odcinku.

Po kolei.

image

image

Ewentualnie nie umiesz wytłumaczyć o co Ci chodzi.

Czyli po prostu

=J5/N5*100

Ja tam dodałem jednostki tylko aby było jasne czego dotyczy formuła.

Dzięki wielkie Koledzy za pomoc w zastosowaniu funkcji =średnia do obliczenia zużycia paliwa w arkuszu Excel.

Opanowałem sprawę tak jak to widziałem i teraz oblicza średnią po wpisaniu ilości przejechanych km + zużytego paliwa w ciągu dnia. Zrobiłem to tak

=(N14/J14*100)

przy powiem że zmierzałem do tego żeby było właśnie

=N14/J14 * 100 (L / [100]km)

ale takowy zapis funkcji nie funkcjonuje u mnie w Excelu.

Możesz go sobie dodać jako niestandardowe formatowanie komórek.

@krystian3w próbowałem dodać jako niestandardowe formatowanie komórek jak na screenie poniżej

Formatowanie%20Kom%C3%B3rek

Tylko że nie mam możliwości wyboru opcji L / 100 km lub jej dodania ręcznego.

W niestandardowe formatowanie możesz wpisać co chcesz. Tylko, formatowanie komórek wpływa jedynie jak to wygląda w komórce. Czyli, że np zamiast 5,23 będziesz miał 5,23 L / 100 km, ale wartość komórki nadal będzie wynosić 5,23 a formuła w excelu też będzie bez zmian

Jeżeli chcesz mieć takie formatowanie komórki to wpisz

# ##0,00 [L / 100 km]

hasze to oddzielenie wartości tysięcznych 0,00 to dokładność po przecinku a [L /100 km] to dodatkowy tekst, ale moim zdaniem bardziej czytelne będzie bez dodatkowego formatowania.

@aesereht dzięki wielkie za formułę komórki.

Aktualnie mam taki zapis jak

=(N7/J7*100)

i próbuje zmodyfikować zapis uwzględniając

ale przyznam że za każdym razem Excel wraca mi błąd że formuła zawiera błędy.

Czy w Excel’u 2003 jest to osiągalne żeby można było uzyskać L / 100 km?.

Boże, wklejasz tamto do pola na formatowanie niestandardowe a nie modyfikując formułę w komórce.

@krystian3w mimo prób nie ma możliwości akceptacji formuły… pojawia się błąd

.

Spróbuj uruchomić kopię pliku w LibreOffice, wkleić w formatowanie pomysł @aesereht i ponownie otworzyć po zapisie w Excel 2003.

Pewnie to będzie najszybsza metoda na sprawdzenie czy zachowa się i Calc dodał konwersje formatowania pól komórek (jakby się okazało, że formatowanie działa w Excel 2007/10/13/16/19/21 i 365).