ale… właśnie jest ale że nie jest to adekwatne obliczanie z racji że w kolumnie M są wartości końcowe spalonego Pb. Tym samym spalanie Pb jest zawyżane.
I tu mam pytanie czy jest możliwość by obliczać średnią spalania Pb tak by funkcja wskazywała na rzeczywiste spalone Pb i z tego dopiero obliczała średnią?.
Ale co tak naprawdę chcesz policzyć?
Funkcja średnia liczy średnią arytmetyczną z podanych liczb.
A ty chyba chcesz policzyć średnią na danej trasie (w danym wierszu), więc raczej to było Ilość pb / odległość km
Wtedy dostaniesz średnią ilość spaloną na 1 km
A jak nie o to Ci chodzi, to zrób średnią ważoną gdzie ustalisz wagi składników
Zgadza się chodzi mi o benzynę stąd takowy skrót Pb jak pisze @silvver.
@silvver mam na myśli żeby obliczyć średnią z trasy np. przejechałem 24 km i zużyłem 2 L Pb żeby po wpisaniu tych wartości była obliczona średnia.
Tak by się i dało ale właśnie spisanie z komputera w aucie ilość zurzycia Pb dodaje np. dzień wcześniej był stan 3.9 L, a na drugi dzień jest 5.9 L i nie ma tej różnicy 2 L. Stąd też funkcja średniej przekłamuje i nie wiem jak to właśnie obliczyć w Excelu żeby było poprawnie.
Zgadza się. Chodzi o benzynę bezołowiową. Ale jak widać nawet Orlen ma nieścisłości w nazwie.
“Benzyna Pb 95” sugeruje “benzyna-ołowiowa-95” Niemcy mają benzynę bleifrei 95 - bezołowiowa 95.
@anon741072 zastosował bym tą regułę ale tak jak piszę @krystian3w trzeba by było najpierw zrobić odejmowanie zużytego paliwa na danej trasie… póki co jest tak że pokazuje ogólne zużycie, a nie ma wartości na poszczególnej trasie.
Ta tabela jest źle zaprojektowana, dlatego masz takie problemy.
Na początku nie rozumiałem co to za “ogólne końce” i “ogólne początki”, ale ty chyba tam wypisujesz ile paliwa pokazuje ci samochód w zbiorniku, a to jest szacunkowa liczba i tego nie możesz używać do liczenia średniej. Średnie spalanie oblicza się przy tankowaniu. Tankuj samochód zawsze do pełna, przy tankowaniu spisuj licznik. Dzięki temu masz na jakiej podstawie liczyć średnie spalania dzienne (czy tam między tankowaniami). Jak dopiszesz do tego czy jazda była większości miasto/autostrada/mieszane to możesz wyciągnąć później te dane do podsumowania na danych odcinkach etc… Najważniejsze to mieć tabelę z precyzyjnymi danymi, a na drugim arkuszy będziesz się bawił w wyciąganie danych uśrednionych.
właśnie ja też nie rozumiem tej tabelki ale chyba, żeby miała sens to:
-ogólny początek to początkowe kilometry na liczniku (dokładność do 0,1)
-ogólny koniec to końcowe kilometry na liczniku (tylko, że licznika nie da się resetować więc rozumiem, że sam odejmuje? a jak jest komputer który liczy to czemu nie przepisać średniego spalania z komputera )
-ogólna suma (raczej różnica) przejechane kilometry
Może nie co pokręciłem tok rozumowania w czym mam problem… wygląda to tak. W pierwszym poście wrzuciłem screen tabelki w Excelu gdzie zapisuje wartości licznika z samochodu - początek oraz koniec po całym dniu.
Jak możecie zobaczyć np. jest to wartość
26.10 > 35.70 = 9.60 km przejechanych w ciągu dnia
Następnie mam ilość benzyny i tu właśnie jest problem jest to ogólna ilość zużytej benzyny. Ja wiem że jest to 1 L spalonej benzyny, ale właśnie żeby to rozgraniczyć (przyznam że nie wiem jak to zrobić), a obliczając średnią z tych wartości
26.10 > 35.70 = 9.60
gdzie obliczając
=ŚREDNIA(G5;M5)
daje nam wynik 19.80 L / 100 km co jest nierealne. Z racji właśnie tego że wartość zużytego paliwa jest ogólna, a nie to co zostało zużyte w trasie w danym dniu.
Wydaje mi się że potrzeba by tu była kolumna z danymi zużycia paliwa w danej trasie, a nie ogólne zużycie paliwa… tylko jak to rozwiązać.
Już ci przecież wytłumaczyłem. Do obliczania spalania potrzebujesz tylko licznik przy tankowaniu do pełna i ilość zatankowanego paliwa, a ty kombinujesz jak koń pod górkę.
W takim razie Tobie nie chodzi o średnią, a o różnicę, ewentualnie średnia z różnicy. Przecież średnia to 3.9+5.9 = 9.8, dzieląc to na 2 wychodzi 4.9 - to jest właśnie średnia. Musiałbyś różnicę zapisać do osobnej kolumny i z niej liczyć średnią.
@anon741072 zgadza się… ale wówczas mamy średnie spalanie po przejechaniu trasy na całym baku.
A ja właśnie zmierzam żeby było obliczone średnie spalanie z danego dnia. Tak jak właśnie pisze @aesereht z tym że nie tyle jest to przekombinowane - tylko obliczenie wartości 3.90 spalonej benzyny, a nie właśnie poszczególnej trasy z dnia.
Nikt ci nie każe wypalać całego baku, tylko tankować do pełna
Jeśli chcesz przybliżone spalania cząstkowe, to odczytuj je po prostu z komputera pokładowego. Przecież samochód na pewno ci takie pokazuje. Kasuj je po każdej trasie i tyle. Nie będą to dokładne wartości, ale będziesz miał to co chcesz, czyli obliczanie spalania bez tankowania.