[Excel/OpenOffice Calc] Dodanie 22%


(Nkuchnia) #1

Witam mam taki problemik. Mam kolumnę A liczb "Ceny Netto" i chciałbym stworzyć kolumnę B "Ceny Brutto" Czyli Poniżyć Ceny Netto przez 1.22. Zakres wierszy to obecnie 588. Liczby w kolumnie A mam zapisane w formacie z kropką tzn np. 12.5. Próbowałem coś sam sklecić ale jak liczby były z "kropką" to nie szło. Proszę o pomoc.


(greh) #2

Liczby z kropką zarówno Office jak I OO traktuje jako tekst, a jak wiadomo, tekstu nie pomnożysz. :slight_smile:

Jedyne wyjście to nie stosować kropki. :wink:


(Nkuchnia) #3

Jak nie ma kropki to mi open office zamienia liczby na daty. Przypuśćmy że mam już pozmieniane na przecinki. To jak by wyglądała ta funkcja ?


(stan55) #4

=a1*122% lub =a1*1,22


(greh) #5

Załóżmy, że kwotę (netto) masz wpisaną w A1.

Brutto chcesz w B1 i wtedy w B1 wpisujesz:

=A1*1,22

Ja bym to jednak zrobił inaczej: W A1 kwotę netto, w B1 wartość podatku VAT (w Twym przypadku 22% niedługo 23%) i w C1 funkcję:

=(A1*B1)

(Nkuchnia) #6

Dzieki ;] Ja to wpisałem tak

=((A1*B1)+A1)

A teraz pytanie jak zamienić kropki na przecinki ?? ;> i żeby nie zamieniał tego na daty.. Plik jest eksportowany ze strony i jak importuję np 13,01 to on i tak przy eksporcie zamieni mi to na 13.01 a open office zamieni mi to na 13.01.2010. Więc dobrze by było zamienić wszystkie kropki w danej kolumnie na przecinki i wtedy mógłbym operować na tych danych.


(greh) #7

Zaznacz obszar potem PPM myszy i wybierz formatuj komórki, wybierasz odpowiednie ustawienia, WALUTA lub coś w ten deseń i OK.


(Nkuchnia) #8

Niestety nie zamienia np 10.23 na 10,23 nic się nie dzieje.


(Utrivv) #9

=podstaw(a1;".";",")

czyli jeżeli masz z kropką:

=podstaw(podstaw(a1;".";",")*1,22);",";".")


(Nkuchnia) #10

Działa bez problemu.

Wywala błąd 509


(marcin82) #11

Zmień format komórek na "LICZBY" i ustaw dwa miejsca po przecinku ... przecinki wskoczą "samoistnie".


(floyd) #12

Nie koniecznie. Wszystko zależy jaki mam ustawiony symbol dziesiętny: Panel sterowania-->Opcje językowe i regionalne-->Opcje regionalne. Zmiany dokonujemy klikając: Dostosuj. Przynajmniej Excel stąd pobiera informacje o tym czy separatorem dziesiętnym ma być kropka czy przecinek.


(Nkuchnia) #13

Korzystam z Open Office

Działa fajnie ale nie mogę zrobić żadnego działania na wyniku tej operacji ;/

Wywala błąd

Jakieś pomysły ?


(Utrivv) #14

Już rozumiem ale musiałem w tym celu odpalić OO.

Jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. OO zmienia na daty liczby pisane z przecinkiem (chyba że masz odwrotne ustawienia wtedy zapewne dotyczy to liczb z kropką)

U mnie działa zwyczajne =podstaw(a1*1.22;".";",") przy czym w wyniku dostaję tekst (bo kropka zamieniana jest na przecinek) ale ten tekst nie jest już zamieniany na datę.