Excel - Podstawianie wartości

Witam, czy jest możliwość w Excelu zrobienie takiej formuły aby
W wkolumnie CA na podstawie kolumny BZ z automatu pojawiały się od największej do najmniejszej liczby
100
80
60
50
45
40
36
32
29
26

W kolumnie BZ mam takie formóły
=MAX.K($F$4:$F$53;1)
=MAX.K($F$4:$F$53;2)
=MAX.K($F$4:$F$53;3)
itd. tak do 10

Z góry dziękuję za radę.

Hej,

Nie do końca wiem, o co dokładnie Ci chodzi, ale przecież ta formuła właśnie takie zadanie wykonuje - zwraca wartość najwyższą (max), a później drugą i trzecią najwyższą. Czego Ci jeszcze brakuje?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Tak wiem ta funkcja działa mi poprawnie i zwraca mi kolejno np: 35, 30, 20 itd. Chciałbym aby w kolumnie obok, zamiast “35, 30, 20” podstawiało mi kolejno 100, 80, 60, itp.

A możesz pokazać to na screenie albo w pliku? No chyba że chodzi Ci o taką formułę:

=MAX.K($BZ$2:$BZ$100;1)
=MAX.K($BZ$2:$BZ$100;2)
=MAX.K($BZ$2:$BZ$100;3)

a tez cie nie rozumie skąd ci sie wzieło te 100

nie mam teraz dostępu do pliku ale może ten przykład zobrazuje o co mi chodzi

Źle to zrobiłeś. Bo przecież w kolumnie “punk.częściowa” ułożą ci się liczby od największej do najmieiszej. To bo co kombinować - przypisać wartości do wierszy. Ale jest kruczek - jeżeli będą dwie punktacje takie same to MAX.K nie zadziała (może być np. 2 razy po 80 pkt). To trzeba inaczej zrobić. Ale dlaczego zawodnik 1 ma wygrać ?. Co p…łęś.

Bardzo dobrze jak trzy osoby będą mieć 3 miejsce to powinno podstawić 3x60

Tat ale np 25 23 23 23 21 to MAX.K(1) bedzie 25 MAX.k(2) 23 a MAX.K(3) 21 - czujesz już ?Gdzie masz pozostałe po23 - zgubiłeś.
To by trzeba mieć konkretną tabele bo tak tego nie zrobimy

No tak, już wiem o co chodzi. Ja w to inny sposób zrobiłem. Zapomniałem napisać że MAX.K jest pobierane z sumy pięciu ocen + 0,1 i tak do + 0,10 dla każdego z 10 zawodników. A liczba 25 czy 23 jest pobierana z formuły wyszukaj pionowo.

Udało mi się rozwiązać mój problem, nie jest to może idealne rozwiązanie ale u mnie działa tak jak oczekiwałem. Załączam plik może komuś się przyda :slight_smile:test.zip (8,4 KB)

Trochę kombinowania z tym max.k w Twoim rozwiązaniu. Zrobiłbym to nieco prościej. Korzystając z faktu, że masz już wyniki posortowane malejąco, można łatwo określić miejsce, które ktoś zajął. Czyli osoba na samej górze ma pierwsze miejsce (oczywiście może mieć ex aequo, ale to już sprawdza formuła). Jest więc kolumna pokazująca miejsce według punktacji - sprawdza, czy wynik jest równy temu z wyższego wiersza. Jeśli tak - bierze miejsce z poprzedniego wiersza, jeśli nie - dodaje do niego jedynkę. Formuła wygląda więc tak:

=JEŻELI(D6=D5;E5;E5+1)

Jak mamy już miejsce, to przypisanie punktów robimy przy pomocy formuły wyszukaj.pionowo:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(E6;$A$2:$B$11;2;FAŁSZ)

Do pliku test dodałem drugą zakładkę i tak pokazałem taką wersję rozwiązania. :slight_smile: test.zip (9,7 KB)