Excel, procentowane zliczanie odpowiedzi ankiet

Witam serdecznie.

Znajoma poprosiła mnie czy nie mógłbym zrobić jej wykresów do ankiet do pracy licencjackiej/magisterskiej nawet nie wiem dokładnie.

Na czym mają polegać wykresy.

45 ankietowanych, pytania głównie z czterema odpowiedziami na zasadzie 1. nigdy 2. rzadko 3. czesto 4. bardzo czesto

co muszę zrobić ? stworzyć wykresy kołowe z procentowym wyliczeniem ile ankietowanych w danym pytaniu głosowało na która odpowiedź.

nie mogę sobie wyobrazić jak obliczyć ten % odpowiedzi na dane pytanie by poszło to sprawnie bo sam wykres to kwestia dobrze skonstruowanej tabelki. Mógłbym oczywiście liczyć ręcznie ale to masa roboty przy 45 ankietowanych i 24 pytaniach. typu 45 ankietowanych, zliczyć odpowiedzi z każdego pytania zsumować i obliczyć procent ze 100% czyli 45 ankietowanych. Ale jestem pewien, że za pomocą jakieś funkcji da się to zrobić szybciej i wygodniej w excelu.

Mógłby ktoś mnie jakoś naprowadzić jak do tego dojść ?

zgadza się - odpowiednio skonstruuj tabelę, a policzysz wszystko funkcją “licz jeżeli”. ewentualnie zostaje wykres przestawny i filtry w tabeli przestawnej.

tak licz jeżeli działa ale jest jeden problem. koleżanka skonstruowała tabelkę w której w osi y są po kolei wpisani ankietowani na zasadzie od 1 do 45 cyfrą.

i w każdej kolejnej kolumnie jest kolejno pytanie. odpowiedzi są wpisywane cyfrą 1,2,3 lub 4. i jeśli używam “licz jeżeli” no to jeśli zliczam odpowiedzi “2” to on ich nie zlicza tylko sumuje wartości “2” z zakresu.

Ty używasz liczjeżeli czy sumajeżeli bo z twojej wypowiedzi mi wynika że sumajeżeli a powinneś liczjeżeli Np tak:=LICZ.JEŻELI(D4:D21;3) aby zliczyć ilość trójek w kolumnie D