[Excel] Stosowanie polecenia indeks

Witam

Mam pewien problem:

problem.jpg

Jaką formułe zastosować, aby w komórce I2 pojawił się numer zawodnika, który zwycięzył w rundzie II, czyli w tym przypadku 1 (uzyskał więcej punktów w rundzie II),

a w polu I3 zwycięzca kolejnej pary (H4-H5)

Sprawę komplikuje to, iż w rzeczywistości parą walczących może być później np. zawodnik numer 2 i numer 17 itp.

Próbowałem zastosować polecenie indeks

Mógłbyś dokładniej wyjaśnić, co znajduje się w kolumnach Runda I, II i III oraz co znajduje się / ma się znajdować w kolumnach R I, II i III?

I czy ta przykładowa tabelka zawiera poprawne dane?

Na potrzeby pytania skróciłem dane.

Runda I, Runda II, Runda III to zapis punktowy walki

np. w Rundzie I Zaw 1 wygrał z Zaw 2 (4:0), Zaw 3 wygrał z Zaw 4 (5:0)

RI, RII, RIII, to zestawienia par w rundach, czyli

w Rundzie I 1 z 2, 3 z 4

w Rundzie II 1 z 3, 5 z 7

W RII walczą 1 z 3, zgodnie z zapisem wygrywa 1i jego numer powinien znaleźć się w R3 I2

ok teraz rozumiem

jeszcze jedno pytanie … co w sytuacji, gdy w rundzie drugiej będzie remis? Co wówczas ma się znaleźć w R III ? Chyba, że remis nie jest możliwy?

Akurat w zapasach nie ma możliwości remisu, walkę zawsze musi być wygrać jeden zawodnik - chyba, że dyskwalifikacja obojga - ale się to chyba jeszcze nie zdarzyło :stuck_out_tongue:

Przy kilku zawodnikach poradziłem sobie w inny sposób, ale w jednej kategorii moze być ponad 20 zawodników i przeszło 6 rund plus walki finałowe. Obrazek do góry jest tylko podglądowy, w rzeczywistości krzyżówka zapaśnicza jest bardziej rozbudowana

rozumiem, no czyli potrzebujesz taką uniwersalną formułę, którą będziesz mógł zastosować do wyznaczenia kto z kim walczy w R2, R3 i następnych

generalnie wstępnie do I2 możesz już sobie wstawić coś takiego:

=JEŻELI(INDEKS($D$2:$D$11;H2;1)>INDEKS($D$2:$D$11;H3;1);H2;H3)

teraz myślę jak to przerobić, żeby można to było wygodnie przeciągać.

dziękuje, właśnie o to chodziło - w sumie formuła niezbyt skomplikowana, kurcze troche mnie jednak czeka pracy przy przerabianiu dla większej ilości zawodników :stuck_out_tongue:

Z góry dziękuje, znacznie ułatwiłeś mi życie =D>

No ale właśnie chodzi o to, że to jeszcze nie koniec tej formuły.

Teraz trzeba wymyślić jak zrobić, żeby można ją było przeciągać w tej kolumnie R3 (i tych następnych), żeby nie trzeba było ręcznie usuwać niepotrzebnych wpisów, czyli żeby zwróciło Ci w tym R3:

1

7

itd

Wówczas byłoby to ładnie zautomatyzowane. Próbuję właśnie wykombinować jak to zrobić.

Dodane 28.06.2010 (Pn) 15:52

Dobra mam … do komórki H2 wstaw takie coś:

=JEŻELI(INDEKS($C$2:$C$11;PRZESUNIĘCIE($G$2;2*($A2-1);0);1)>INDEKS($C$2:$C$11;PRZESUNIĘCIE($G$3;2*($A2-1);0);1);PRZESUNIĘCIE($G$2;2*($A2-1);0);PRZESUNIĘCIE($G$3;2*($A2-1);0))

a do komórki I2 takie coś:

=JEŻELI(INDEKS($D$2:$D$11;PRZESUNIĘCIE($H$2;2*($A2-1);0);1)>INDEKS($D$2:$D$11;PRZESUNIĘCIE($H$3;2*($A2-1);0);1);PRZESUNIĘCIE($H$2;2*($A2-1);0);PRZESUNIĘCIE($H$3;2*($A2-1);0))

i przeciągnij w dół obie komórki.

Jak widać te formuły są prawie identyczne. Jeśli będziesz musiał rozpatrywać kolejne rundy to zmieniasz w formule pierwszej wszystkie wystąpienia

$C$2:$C$11 oraz $G$2 i $G$3 na odpowiednie wartości.