Excel, sumowanie co 17-tej komórki

Witam.

Mam zagwozdkę, da radę w Excelu sumować co x komórek. Np. =SUMA(H5;H22;H39;H56;H73;H90;H107)

Wychodzi, że chce dodawać co 17-tą komórkę…

Wpisywanie kolejno liczb jest uciążliwe, da radę zrobić to jakimś automatem?

Myślę, że tylko skrypt VBA.
Dlaczego akurat co 17 komórkę? Czy ta tabela nie ma jakiś unikalnych wartości dla wierszy czy kolumn w których są te komórki do sumowania?

Potrzebuję z kolejno lewych tabel (będą często dodawane nowe), mieć podsumowanie wszystkie z prawej.

Lewe tabele robię poprzez przeciąganie w dół, więc tworzy się “kopia” z kolejnym numerkiem BM X.

Da radę jakoś to rozwiązać?

Może użyj funkcji suma.jeżeli i warunek podaj, aby w lewej kolumnie była wartość “SUMA PO” lub bd.suma na podobnej zasadzie.

Nie za bardzo wiem jak to dokładnie ugryźć…

Najpierw w lewej tabeli wstawiam bd.suma (co objąć?), a z prawej suma.jezeli z wartością bd.suma z lewej?

Wpisz tak:
=SUMA.JEŻELI(h1:i1000;"SUMA PO";I1:I1000)
Powinno działać, ale nie testowałem na Excelu.

1 polubienie

W zaznaczonym polu po prawej dałem ten warunek twój i nie zmienia się nic po wpisaniu wartości z lewej.

Coś robię źle?

W tym wyrażeniu które ci podałem zmień wyraz “SUMA PO” na zawartość komórki H15 bo widocznie jest tam coś więcej czego nie widzę na zrzucie.

1 polubienie

Pewnie Excel (2003?) inaczej rozumie polecenie w porównaniu do Calc (LibreOffice).

W tym wyrażeniu które ci podałem zmień wyraz “SUMA PO” na zawartość komórki H15 bo widocznie jest tam coś więcej czego nie widzę na zrzucie.

Jak wiersz się łamie to by wszystko tłumaczyło :+1:

Zaczyna działać :slight_smile:

Z tym, że w polu espresso z cukrem sumuje mi wszystkie napoje. Jest jakis sposób, zeby sumowało napojami?

Espresso z cukrem powinno byc 150, a jest 170, gdyż dodaje inne pola.

To wyrażenie zliczało tylko sumy z poszczególnych tabel. Liczyłem, że go przeanalizujesz i na tej podstawie nauczysz się sam wykorzystywać tą funkcję :wink:

=SUMA.JEŻELI(h1:d1000;"Tutaj wstawiasz co ma wyszukiwać, np Espresso z cukrem";I1:I1000)
Po ostatnim średniku wybierasz z której kolumny ma sumować. Ja ustawiłem na kolumnę “i” ale możesz przestawić na h1:h10000 i mieć kolumnę z "nowy sta"
Pokombinuj trochę to jest bardzo prosta funkcja

1 polubienie

No fakt, najlepiej uczyć się “gdy coś przejdzie przez palce”. Dzięki wielkie, pobawię się!