Excel - tabela wyników połączona z terminarzem

Witam,

Planuję wykonać w Excelu następujący “program”:

Mam drużyny w tabeli i te drużyny rozgrywają pomiędzy sobą mecze (4 kolejki). Aby nie zmieniać co chwile całkowicie tabeli, postanowiłem, że jeżeli wpisze wynik meczu, to do tabeli dopiszą się punkty i sama się posegreguje.

Zrobiłem to w następujący sposób.

W komórce - punkty wpisałem formułę:

=JEŻELI(I12=$X$6;JEŻELI($Z$6>$AA$6;3;JEŻELI($Z$6<$AA$6;0;1));JEŻELI($Y$6=I12;JEŻELI($Z$6>$AA$6;0;JEŻELI($Z$6<$AA$6;3;1));JEŻELI($X$7=I12;JEŻELI($Z$7>$AA$7;3;JEŻELI($Z$7<$AA$7;0;1));JEŻELI($Y$7=I12;JEŻELI($Z$7>$AA$7;0;JEŻELI($Z$7<$AA$7;3;1));JEŻELI($X$8=I12;JEŻELI($Z$8>$AA$8;3;JEŻELI($Z$8<$AA$8;0;1));JEŻELI($Y$8=I12;JEŻELI($Z$8>$AA$8;0;JEŻELI($Z$8<$AA$8;3;1));JEŻELI($X$9=I12;JEŻELI($Z$9>$AA$9;3;JEŻELI($Z$9<$AA$9;0;1));JEŻELI($Y$9=I12;JEŻELI($Z$9>$AA$9;L12;JEŻELI($Z$9<$AA$9;3;1))))))))))

Przedstawia się ona tak. Na pozycji nr 1 w tabeli jest jakaś drużyna i ta formuła sprawdza kolejno komórki w kolejce nr 1 aby znaleźć tą drużyne. Jeżeli jest drużyna znaleziona to sprawdza wynik - jeżeli zwycięstwo to 3pkt, jak porażka to 0, a jak remis to 1, jeżeli nie znajduje drużyny w pierwszej komórce, to leci do 2 itd.

I wszystko jest pięknie wpisuje np:

Drużyna 1 vs Drużyna 2 1:0

Drużyna 3 vs Drużyna 4 2:2

A w tabeli wyników otrzymuje:

  1. Drużyna 1 3pkt

  2. Drużyna 3 1pkt

  3. Drużyna 4 1pkt

  4. Drużyna 2 0pkt

Ale nie wiem jak to dalej pociągnąć, aby dodawał wyniki z drugiej, trzeciej i czwartej kolejki.

Próbowałem w taki sposób, że dalej sprawdzał, czy w kolejce nr 2 jest drużyna z tabeli i jeżeli jest to sprawdzał jej wynik, i formuła widzi to i dodała by punkty, ale już wykonała wcześniej zadanie (to odnoszące się do 1 kolejki)

Czyli chodziłoby mi o to, czy jest w Excelu komenda “Ponadto” czyli: "jeżeli a=b to a=3, jeżeli nie to… PONADTO jeżeli a=c to a=a+3, jeżeli nie to… PONADTO jeżeli a=d to a=a+3

Mam nadzieję, że ktoś to przeczyta i coś mi poradzi.

Pozdrawiam