[Excel] Top 10 wierszy wartościowo nie wykorzystując autofiltru

Cześć

 

Jest takie pytanie, co można zastosować żeby wyciągnąć top 10 wierszy albo top 10% wierszy o największych wartościach nie wykorzystując przy tym autofiltru?

 

Pozdrawiam

Sądzę, że pomocna może być funkcja max.k(), która zwraca k-tą największą wartość w zbiorze danych.

To już sprawdziłem i działa w przypadku top 10 ale co w przypadku top 10% ?

=JEŻELI(ZAOKR.DO.CAŁK(ILE.NIEPUSTYCH($B:$B)/10)>=A1;MAX.K(B:B;A1);"") 

Zakładając, że masz jakąś kolumnę z wypisanymi kolejnymi liczbami np w kolumnie A, 1,2,3 itd

Mógłbyś wypisać te liczby znajdujące się w kolumnie B, w kolumnie C takim warunkiem. Zawsze będzie się wyświetlać 10% wartości zaokrąglając w górę.

Trzeba by było dodać dwie kolumny, jedna z licznikiem, druga z warunkiem =d2<=(max(zakres)/10) i w filtrze zaawansowanym dac kryterium ze ma pokazać jeśli kolumna z warunkiem jest równa prawda/fałsz to wyświetlić.

To już sprawdziłem i działa w przypadku top 10 ale co w przypadku top 10% ?

Jeśli masz funkcję, która zwraca k-ty co do wielkości element (np. dziesiąty), to jeśli chcesz procent (np. 10%), wystarczy, że całkowitą liczbę wierszy przemnożysz przez ten procent i wyszukasz k-ty co do wielkości element z liczby będącej wynikiem.

Przykład masz 1000 wierszy, czyli tak naprawdę masz wyznaczyć setny element (zakładając 10%), a następnie wszystkie które są względem niego większe.

Moja funkcja po skopiowaniu w dół bez problemu wyświetla 10% wyników