Excel - wartość minimalna oraz minimalna wraz z dniem w którym została osiągnięta

Cześć!

 

Tworzę sobie w Excelu bilans posiadanych przeze mnie środków. W miarę regularnie wpisuję obecny stan wszystkich moich kont i w osobnym arkuszu wpisuję to ile pieniędzy miałem danego dnia. Dziś wpadłem na pomysł aby wpisywać maksymalną wartość jaką miałem i minimalną. Dzięki temu mam orientację ile najwięcej miałem pieniędzy, a ile najmniej.

 

Jak wiadomo znalezienie maksymalnej i minimalnej wartości nie jest problemem. Natomiast interesuje mnie jak zrobić, żeby Excel automatycznie dodawał w osobnej komórce datę, w której te progowe wartości zostały osiągnięte. Będę bardzo zobowiązany za wszelaką pomoc w tym zakresie.

 

Kuba

Mój algorytm na ten problem:

 

Kolumna A daty

Kolumna B wartości (12 wierszy wypełnionych)

 

Funkcja licząca MAX:  =MAX(B1:B12) // komórka D14

Funkcja znajdująca numer wiersza z maksymalną wawrtośćią: =PODAJ.POZYCJĘ(D14;B1:B12) // Komórka D16

Funkcją podająca wartość dla komórki daty =ADR.POŚR(ADRES(D16;1)) // 1 oznacza kolumnę pierwszą - A

 

Przydatna strona (jeśli masz angielską wersję językową):

http://www.piuha.fi/excel-function-name-translation/index.php?page=jezyk-polski-english.html

Funkcja podaj.pozycję będzie wyrzucała śmieci gdy nie podasz jej typu porównania :wink:

@autor zamiast dzielić to na komórki radzę wszystko zagnieździć.

No racja, niestety to nie działa. Wyskakuja jakieś liczby, które ani nie są adresem komórki w której zlokalizowany jest MAX, ani datą, która jest jej poprzednikiem. Jak sobie z tym poradzić?

 

@drobok - w jaki sposób mogę to zagnieździć? Wiem, że wystarczy napisać Excelowi, że jeśli BX jest MAX to podaj wartosć komórki AX. Tylko nie wiem jak sformułować polecenie :confused:

By nie mieć losowych cyferek (a raczej daty w formacie liczby) musisz mieć format komórki z której pobierasz dane. W twoim wypadku powinna być to data, auto-formatowanie raczej nie zadziała w tym wypadku.

 

A co do pytania: zamiast odwołania wklejasz instrukcję w której otrzymujesz wynik co do którego się odwołujesz

=ADR.POŚR(ADRES(PODAJ.POZYCJĘ(MAX(B1:B12);B1:B12;0);1))

Super! Działa! Naprawdę dziękuję bardzo za pomoc!