Excel - wysuzkiwanie fragmentów tekstu i wyliczenia na tej podstawie

Witajcie. Mam pewien problem. Otóż mam w komórce ciąg tekstu i w losowych momentach znajduje się nazwa kontrahenta. Nazwy wszystkich kontrahentów znam. Chciałbym “wyciągnąć” tę nazwę do oddzielnej komórki. Niby wszystko proste. Gdyby to były identyczne ciągi od lewej, bądź prawej strony to po pozycji znaku bym to zrobił, ale jest niestety trudniej.

Cały problem polega na tym, ze chciałbym to zmieścić w jednej funkcji tak, by przeciągając “w dół” do pustych komórek automatycznie wstawiała się odpowiednia nazwa. Próbowałem funkcji JEŻELI, ale średnio to wyszło. Zrobiłem coś takiego:

=JEŻELI(SZUKAJ.TEKST(“Kontrahent”;K1);“Słowo kontrahent znalezione”;“Nie znaleziono słowa”)

I faktycznie działa - znajduje mi kontrahenta, ale jak on jest inny to mam #ARG. No to próbowałem dalej. Skoro działa takie coś:

=JEŻELI(H1=1;“Wartość to 1”;JEŻELI(H1=2;“Wartość to 2”;JEŻELI(H1=3;“Wartość to 3”;“Wartość jest inna”)))

To teoretycznie po podmianie warunku powinno działać i to:

=JEŻELI(SZUKAJ.TEKST(“Kontrahent”;K1)>0;“Słowo kontrahent znalezione”;JEŻELI(SZUKAJ.TEKST(“Kontrahent 2”;K1)>0;“Znaleziono kontrahenta 2”;“Nie znaleziono żadnego kontrahenta”))

Niestety nie chce działa jak ja bym chciał :wink: Pomyślałem o użyciu funkcji JEŻELI.BŁĄD, ale nie wiem jak to złożyć w całość.

Ma ktoś jakiś pomysł? Da się to w ogóle osiągnąć? Strasznie ułatwiłoby mi to pracę.

 

a gdybyś użył szukaj.tekst jako formuły tablicowej ?

 

pokaż może przykład tego xls’a  z danymi.

XLS jest prosty. Posiada jedną kolumnę. W tej kolumnie A każdy wiersz to po prostu ciąg znaków, wśród którego jest nazwa firmy. Wszystko było dobrze, Jeżeli nazwa firmy w każdym ciągu była w tym samym miejscu - nie byłoby problemu, ale tak niestety nie jest i ciągi różnią się między sobą dość znacznie. Owszem, powtarzają się, ale jednak ciągle różnią.

Mam nadzieję, że się przyda :slight_smile:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1YxwHL1BNQfXht3HQ83fKSoI7k8kE8QzHKC5QhcayTEc/edit?usp=sharing