EXCEL Zagnieżdżanie funkcji z przedziałem liczb

Witam, potrzebuje zagnieździć 4-stopniowo funkcję “Jeżeli” w oparciu o przedziały liczbowe, a nie za bardzo pamietam ze szkoly jak sie to robilo (13 lat przerwy w Excelu robi swoje).

Otóż, mam cztery przedziały liczbowe: 0,01-0,5; 0,5-1,0; 1,0-1,5; ponad 1,5 (przyjmijmy ze są to wartości w litrach)

do tego mam 4 wartości (analogicznie) -50; -100; -150; -200; [to zas kwota do odjęcia z premii - premia max = 200 (przy wartości 0 lub<0)]

potrzebuje tak zagnieździć funkcję “jeżeli”, zeby po pojawieniu sie w komorce np. A1 liczby 1,39, w komorce np A2 pojawila sie wartosc -150

Juz tłumacze: pracownikowi X w miesiacu Y srednie spalanie auta wyszlo o 1,39 litra/100km za duzo wzgledem obowiazujacej normy (osobówka)

Bedzie tabela stosunku przejechanych dziennie kilometrow i tankowanych litrow, z uwzglednieniem stanu poczatkowego zbiornika i stanu koncowego. wartosc srednia wyniesie 1,39 na plusie. skoro tak, z 200 zlotowej premii za brak “przepalu” lub oszczednosc, musze mu odjac 150 zl, bo miesci sie w trzecim przedziale.

Na chlopski rozum, jezeli wartosc w komorce A1 jest w przedziale 0,01-0,5 to wstaw -50 jesli nie, to: jeżeli wartość w A1 jest w przedziale 0,5-1,0 to do A1 wstaw -100, jesli nie, to: jeżeli… itd.

Przepraszam za przyklad (moze glupi) z paliwem ale najbliżej pokazujący o co mi chodzi. Proszę o pomoc i z góry dziekuję. ferrador

Spróbuj tak :slight_smile:

=jeżeli(A1<=0;0;jeżeli(A1<0.5;-50;jeżeli(A1<1;-100;jeżeli(A1<1.5;-150;-200))))
1 polubienie

Kod napisany przez poprzednika formalnie jest OK ale w Excelu liczby się pisze z “,”(przecinkiem) a nie z “.” (kropką).

Można też

=jeżeli(A1<=0;$Z$1;jeżeli(A1<0.5;$Z$2;jeżeli(A1<1;$Z$3;jeżeli(A1<1.5;$Z$4;$Z$5)))) W komórkach z1— z5 wpisać sobie liczby które mają być odejmowane -50…-200

Jeśli występuje dużo poziomów/wiele warunków JEŻELI) w formule, to warto wtedy pomyśleć o stablicowaniu wartości i wykorzystaniu do tego funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Poniżej przykładowe jej użycie (nie mogę wstawić tu pliku xls, więc z góry przepraszam za ewentualną małą czytelność):

Serdeczne dzięki koledzy. Działa, nie do końca rozumiem jak, ale działa, przeciez nie ma wpisanych przedzialow, a jednak rozpoznaje roznice miedzy 1,49 a 1,51. Musze nad tym posiedziec i rozlozyc sobie to na czesci pierwsze, poki co dzieki jeszcze raz;) 4 all