Excel - złożona formuła

moje pytanie doczyczy odpowiedniego napisania formuły ‘jeżeli’.

kolumny: nazwa; numer; data otzymania; data dodana.

formula ma realizowac nastepujace zadania:

dla danej nazwy ma automatycznie uzupelniac numer (nr. rachunku bankowego) i formatowac pole data dodana (wzgledem pola data otrzymana)

podam przyklad (cos w tym stylu tylko adoptowane do excela):

if nazwa = “beata” then numer = “12345” and data dodana=“data otrzymana + 75” else

if nazwa …

i dalej petla czy cos takiego.

chodzi mi o to ze uciazliwe jest ciagle sprawdzanie do kiedy dana faktura ma byc zaplacona i wpisywanie tego w arkuszu zajmuje duzo czasu; tak samo ma sie to do kont bankowych.

czy jest taka mozliwosc w excelu, jesli tak prosze o w miare … kompleksowa pomoc (dla ludzi silnie odpornych na wiedze).

z gory bardzo dziekooje za poswiecony czas.

Zakładając, że kolumna “Nazwa” zawierać może dużo wpisów, należy uzyć innej funkcji niż “jeżeli”. Przykładowa trabela może wyglądać tak:

44dcbe38723d5b4am.png

Jak widzisz poniżej tabeli głównej utworzona jest oddzielna tablica przyporządkowująca dla danych nazw konkretne numery (np. numery kont). Oczywiście tabela ta może znajdować się w innym arkuszu.

Wtedy w kolumnie “NUMER” wpisujesz następująca formułę:

=WYSZUKAJ(A2;$A$10:$B$15)

gdzie A2 jest oczywiście odwołaniem w pierwszym wierszu a w kolejnych będzie A3; A4; A5 itd natomiast odwołanie $A$10:$B$15 obejmuje cały zakres tablicy z danymi zawierającymi numery kont przypisanych konkretnym nazwom. Funkcja ta nie rozróżnia wielkości lilter więc znajdzie odpowiedni numer zarówno dla wpisu A la jak i dla wpisu a la. Jeśli chodzi o kolumnę “DATA DODANA” to wpisujesz tam poprostu formułę

=C2+1

gdzie C2 jest odwołaniem do pierwszego wiersza tabeli a w klejnych wierszach będzie to odpowiednio C3, C4, C5 itd. Natomiast liczba 1 może być zastąpiona dowolną liczba dni jaka ma być dodawana do daty otrzymania (przyjąłem, że w każdym przypoadku liczba dodawanych dni jest taka sama. Pamiętać tylko należy, że data otrzymania musi być wpisywana w formacie daty rozpoznawanym przez system (nie przez samego Excela). Jak wygląda ten format możesz sprawdzić (i ewentualnie zmienić to) w Panelu sterowania w opcjach regionalnych.

Mam nadzieję, że napisałem to zrozumiale :wink:

heh, z trudem ale zalapalem.

nasunal mi sie jednak pomysl jesli chodzi o ta date.

gdyby stworzyc tabelke (kolumny oddzielam przez // )

ala // 10

beata // 15

kasia // 30

zakres $d$10:$d$13

to czy mozna zrobic tak ze pole data dodana bedzie wygladalo na tej zasadzie:

= WYSZUKAJ (A2;$d$10:$d$13) + data otrzymana

??

Tak, można :wink:

ha wpisalem i dziala … no po prostu jestem wniebowziety, dzieki wielkie za pomoc;] pozdrawiam!!

witam,

poszukuje formuły który dokona obliczenia: Data + 183 dni np. 01-01-2009 + 183 dni to 03-07-2009… nie mogę nigdzie tego znaleźć, nie ma tez w podręczniku do Excela jaki posiadam.

korzystam z Excela 2007. jeśli ktoś może pomóc będę wdzięczny.

Dodane 07.01.2009 (Śr) 15:53

witam,

poszukuje formuły który dokona obliczenia: Data + 183 dni np. 01-01-2009 + 183 dni to 03-07-2009… nie mogę nigdzie tego znaleźć, nie ma tez w podręczniku do Excela jaki posiadam.

korzystam z Excela 2007. jeśli ktoś może pomóc będę wdzięczny.

Po prostu wpisujesz datę do komórki i w drugiej robisz =(komórka z datą)+183 albo jeżeli chcesz w jednej komórce to wpisujesz =DATA(2009;1;1)+183