[EXCEL] Znajdź pierwszą wartość większą od podanej wartości

Witam,

 

Mam dwie kolumny A i B w Excelu.

 

Chodzi mi o znalezienie pierwszej wartości w kolumnie A (od dołu) większej lub równej od wartości podanej w C1 oraz wpisanie wyniku odpowiadającego z kolumny B w pole C2.

 

Mój problem polega na tym, że excel automatycznie zlicza pozycje od góry do dołu, ja natomiast potrzebuję to zrobić w odwrotnej kolejności.

Dane muszą zostać takie jakie są, nie ma możliwości ich odwrócenia lub posortowania w kolejności malejącej lub rosnącej.

 

W załączniku przesyłam przykład z wyjaśnieniem.

http://www.sendspace.pl/file/28da7a18a321ab29937f628

Będę wdzięczny za pomocne wskazówki w rozwiązaniu tego problemu. Zależy mi na tym, aby obejść się bez makra.

 

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Hej,

 

Niestety wprost funkcją tego nie zrobisz. Gdybyś szukał wartości dokładnej, można by posłużyć się funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO z ostatnim argumentem równym FAŁSZ. Niestety by znaleźć najbardziej przybliżony odpowiednik trzeba argument zmienić na PRAWDA, a to oznacza, że lista musi być uporządkowana w kolejności rosnącej. Zostaje więc tylko makro bądź kombinowanie z dodatkowymi formułami w innych kolumnach - na przykład oznaczenie wartości bezwzględnej (moduł) różnicy między wartością komórki, a wartością szukaną, a następnie wyszukanie wartości minimalnej, a z niej indeks, by znaleźć wartość z kolumny B.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Kombinacja alpejska