[EXCEL] Znajdź pierwszą wartość większą od podanej wartości


(T Prokop) #1

Witam,

 

Mam dwie kolumny A i B w Excelu.

 

Chodzi mi o znalezienie pierwszej wartości w kolumnie A (od dołu) większej lub równej od wartości podanej w C1 oraz wpisanie wyniku odpowiadającego z kolumny B w pole C2.

 

Mój problem polega na tym, że excel automatycznie zlicza pozycje od góry do dołu, ja natomiast potrzebuję to zrobić w odwrotnej kolejności.

Dane muszą zostać takie jakie są, nie ma możliwości ich odwrócenia lub posortowania w kolejności malejącej lub rosnącej.

 

W załączniku przesyłam przykład z wyjaśnieniem.

http://www.sendspace.pl/file/28da7a18a321ab29937f628

Będę wdzięczny za pomocne wskazówki w rozwiązaniu tego problemu. Zależy mi na tym, aby obejść się bez makra.

 

 

Pozdrawiam,

Tomasz


(Dimatheus) #2

Hej,

 

Niestety wprost funkcją tego nie zrobisz. Gdybyś szukał wartości dokładnej, można by posłużyć się funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO z ostatnim argumentem równym FAŁSZ. Niestety by znaleźć najbardziej przybliżony odpowiednik trzeba argument zmienić na PRAWDA, a to oznacza, że lista musi być uporządkowana w kolejności rosnącej. Zostaje więc tylko makro bądź kombinowanie z dodatkowymi formułami w innych kolumnach - na przykład oznaczenie wartości bezwzględnej (moduł) różnicy między wartością komórki, a wartością szukaną, a następnie wyszukanie wartości minimalnej, a z niej indeks, by znaleźć wartość z kolumny B.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Qoo) #3

Kombinacja alpejska