Excel

(Apssik91) #1

Witam :slight_smile: Mam problem, pewnie napisałam w złym wątku, ale mimo wszystko bardzo proszę o pomoc :wink: chodzi o funkcje w Excelu. Jaką wpisać, gdy:

1) Podany jest staż pracy w latach i przedziały do 5 - 12%; powyżej 5 do 10 - 18%; powyżej 10 - 24%, te % to jest wysokość premii i teraz co wpisać żeby odpowiednio dopasowało te wysokości premii do stażu

2) Podane przychody i rozchody, mam obliczyć dochód brutto, czyli to będzie przychody - rozchody? i potem jeszcze podatek dochodowy czyli dochód brutto * 23% ? i dochód netto czyli dochód brutto - (dochód brutto * 23%)?

3) Kwota kredytu - 7000

oprocentowanie 9%

lata - 2

rata 1 i rata 2 i mam obliczyć odsetki(IPMT) i spłatę kapitału(PPMT) dla obu rat

Z góry dzieki za pomoc :slight_smile:

(janki111) #2

do pierwszego to użyj funkcji jeżeli i musisz zagnieździć drugie jeżeli, czyli: jeżeli(.....; prawda; jeżeli(....;prawda;fałsz))

Pokombinuj, są 2 opcje :stuck_out_tongue:

(fiesta) #3

aga19090 ,

proszę o zapoznanie się z tą stroną oraz tym tematem, i konkretne nazwanie tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Gregorsi) #4

Może trochę więcej inicjatywy. Napisz co już zrobiłaś, a nie czekasz na gotowca.

Wypadało by użyć funkcji jeżeli

1)

=JEŻELI(taż_pracy<=5;12%;0%)+JEŻELI(ORAZ(taż_pracy>5;taż_pracy<=10);18%;0%)+JEŻELI(taż_pracy>10;24%;0%)

2)

dochód=przychód-koszty(rozchód)

podatek dochodowy liczy się według skali podatkowej

3)

Są gotowe funkcje które obliczają IPMT i PPMT