[Excel'07]Źle liczy równanie?Czy coś nie tak w ustawieniach?

Przetestowałem już wszystkie warianty, tę samą formułę sprawdzało moich dwóch znajomych. i klapa. poddaję się, dlatego napisałem tutaj.

Otóż mam pewną formułę (każda komórka - zaokrąglenie do 3 miejsc)

A1 - 24,5 (cena)

B1 - 0,518 (dł. w m2)

C1 - 0,418 (szer w m2)

D1 - formuła

B1*C1
  • powierzchnia E1 - formuła

    D1*A1

  • cena za m2 pow F1 - formuła

    (B12 + C12)*0,5

  • wartość opłaty za szlifowanie krawędzi (wiem, mogłem wstawić po prostu C1+D1, ale to nic nie zmienia) G1 - formuła

    E1+F1

cena za 1 szt danego towaru

I ile Wam wyszło? Czyż nie czasami 6,241? Bo mi właśnie tak.

Ps. a teraz sprawdźcie sobie to wszystko na kalkulatorze, kartce papieru. Powinno wyjść 6,330 :slight_smile:

Skąd takie różnice? Nie wiem. Może Wy mi odpowiecie.

Ja licząc na kalkulatorze otrzymałem wynik 6,241.

Rożnica wynika z liczenia z ustawioną odpowiednią ilością miejsc po przecinku .

Ustaw na kalkulatorze taka sama ilość miejsc po przecinku jak ma Excel i wszystko będzie ok .

Excel liczy poprawnie to tylko różnica wynikająca z zaokrąglania wyniku .

Czego nie uwzględniasz w kalkulatorze . :slight_smile:

Inaczej mówiąc licząc na kalkulatorze wyniki pośrednie czyli b1*c1 czy a1*d1 wyliczył Pawel_f z 6 cyframi po przecinku co nie ma sensu jeżeli operujemy na liczbach przybliżonych z trzema cyframi po przecinku. Warto więc zaznajomić się z działaniami na liczbach przybliżonych.

mnożenie liczb przybliżonych

Nawet biorąc na ‘zdrowy rozum’ :Jeżeli wyznaczam wymiary pokoju z dokładnością do 1 cm czyli błąd może się wahać do 0,5 cm to jak mogę przyjmować że wyliczona powierzchnia tego pokoju jest z dokładnością do 4 cyfr po przecinku (taki wynik otrzymamy mnożąc np. 4,27*3,58) czyli z dokładnością do jednej dziesiątej milimetra kwadratowego.

Rzeczywiste powierzchnia tego pokoju zawiera się między liczbami: 4,265•3,575 i 4,274•3,584

czyli 15,25