Exel- filtr zaawansowany

witam was. mam taki problem… mam bazę danych jakiś fikcyjnych studentów i muszę przygotować takie kryteria aby ten filtr znalazł mi same studentki, pochodzące z warszawy i urodzone tam od kiedyś do kiedyś… wszystko mi działa pięknie tylko, że wyszukuje mi też studentów… wie ktoś jak przygotować kryteria pod same studentki?? za wszelką pomoc dziękuje :slight_smile: ja to zrobiłem tak : http://pokazywarka.pl/od1lrh/#zdjecie1146160

Witam,

Musisz wstawić kolumnę, w której określać płeć (np k dla kobiety i m dla mężczyzny)

Później filtrować po k lub m

dzięki za odpowiedź :slight_smile: ale czy na pewno nie ma jakiegoś innego sposobu?? bo niestety ta opcja którą podałeś nie wchodzi w grę- mój ćwiczeniowiec tego nie zaakceptuje… to jakoś robi się z * przed ostatnią literą imienia, np. przed a (bo imiona kobiet kończą się na “a”)…

Mercedes, Dolores, Camel. Miriam, Inez, Doris, Beatrycze, Nikol, Paris - coś nie widzę tego “a”.

No i z tego wynika, że Kuba i Bonawentura to kobiety. :smiley:

świetnie się popisałeś, ale mi raczej chodzi o same polskie imiona… a kuba to raczej w bazie danych będzie Jakub…

Dlaczego ma być Jakub, skoro ktoś ma na imię Kuba? :expressionless:

A Bonawentury już do bazy nie wpiszesz? ;>

I przede wszystkim - co to znaczy polskie imiona? Bo w Polsce ludzie mają różne imiona, także pochodzące z innych języków, nawet egzotyczne. (Już nie wspominając o tym, że nie wszyscy studenci muszą być Polakami.)

Pomysł odróżniania płci po ostatniej literze imienia jest po prostu pozbawiony zdrowego rozsądku.

ale ty masz problem… mam w bazie danych samych studentów z polski, o polskich normalnych imionach… poza tym… widzę że nie masz pojęcia o możliwościach exela, więc grzecznie proszę abyś dał sobie spokój :slight_smile:

Stwierdzam tylko fakt bezsensowności tego, co robisz.

A jeśli chodzi o sam filtr, czyli “*a”, to chyba nic w tej kwestii więcej powiedzieć nie można.

Problem masz chyba Ty, skoro założyłeś wątek. Na pewno nie ja. :slight_smile:

Kolego, ktoś tutaj po prostu próbuje Ci pomóc nie mając z tego nic poza satysfakcją więc postaraj się to docenić. Jeżeli nie odpowiadają Ci powyższe odpowiedzi poczekaj na następne. Z moich rozwiązań to albo wyżej wspomniana kolumna. Ewentualnie możesz wychwytywać te które kończą się na ‘a’, jednak jak niektórzy wcześniej zauważyli nie zawsze to będzie działało. Możesz zrobić taką wersję, która będzie spełniała założenie że ostatnia litera to a, i taką która będzie zawierała jeszcze jedną kolumnę “płeć”. Ja innego rozwiązania nie widzę.

Pozdrawiam

Jeśli chcesz filtrować po ostatniej literze to w nagłówku zakresu z imionami klikasz na filtr -> filtry tekstu -> kończy się na… i wpisujesz podaną literę (w twoim przypadku a )

Tak jak koledzy zauważyli to nie zawsze zadziała, ale jak ma ci pomóc zaliczyć to możesz to wykorzystać