[exell]jak zmienić formułe poziomego przeciągania komórek

Cześć

Powiedzcie mi jak zrobić tak, by formuła która wpisuję do komórki X była poprawna w komórce Y (przesuwamy się w poziomie). Podam przykład:

Mam komórkę C14 i D14 i robie funkcję mnożenia ich w komórce C32. I teraz jak przeciągam i upuszczam w pionie to formuła zostaje poprawna. Natomiast kłopot pojawia się w przeciąganiu poziomym, gdyż wtedy zmienia się sens formuły. Jakiego znacznika użyć by formuła w poziomie też zachowała swoją porpwaną postać ?

Niech w komórce D32 formuła:C14*D14

Przeciągam w dół o jeden wiersz i pokazuje w komórce D33:C15*D15

Przeciągam w prawo o jedną kolumnę i pokazuje w komórce E32: D14*E14

Co ci tu nie pasuje?

Mogę się tylko domyślać, że chodzi o to aby w komórce E32 formuła była taka jak w D32 czyli C14*D14 (a nie D14*E14). A jeśli tak to formuła w komórce D32 powinna być zapisana w formacie bezwzględnym, czyli $C14*$D14 (albo tylko jeden z mnożników poprzedzony znaczkiem $).

Ale to tylko moje gdybanie o co chodzi rafalesowi , bo specjalnie jasno swojego problemu nie przedstawił :slight_smile:

dobra może innaczej…podam Wam na przykładzie arkusza o nazwie Paliwo w załączonym pliku.

Zerknijcie czy w takim pliku tez się zrobi tak jak mówicie.

Np spróbujcie uzupełnić komórki poziomo w odpowiedzi do punktu chociażby nr 1.

PLIK

Tak dla formalności to powinno być:

=SUMA(C14*D14;E14*F14;G14*H14;I14*J14;K14*L14;M14*N14)

i jeszcze ciekawi mnie co rafales chciał przeciągać poziomo. Widzę taką możliwość przy obliczaniu np. średniej ceny. Jeżeli np. w komórce C19 wyznaczymy średnią cenę za litr przy pomocy formuły:" =ŚREDNIA(C14:C18)" to możemy następnie przeciągać w prawo i wyznaczymy wartości średnie dla innych okresów.Podobnie można postąpić przy wyznaczaniu maksymalnej czy minimalnej wartości :slight_smile: