Explorer.exe ulega awarii po podłączeniu drugiego monitora

Witam,
mam dziwny problem z którym nigdy wcześniej się nie spotkałem. System do tej pory chodził normalnie, ostatnio zakupiłem nowy monitor i podpiąłem go aby korzystać z dwóch na raz. W momencie podpięcia drugiego monitora system, a właściwie explorer.exe zaczyna rzucać błędem - ekrany zaczynają migać (explorer co chwilę uruchamia się i zamyka). Dzieje się to tylko przy opcji “rozszerz ekrany” , przy tym samym obrazie na obu komputerach system działa normalnie. Również występuje to dopiero po zalogowaniu na konto użytkownika, na ekranie wyboru użytkowników rozszerzone ekrany działają normalnie. Ewidentnie wina windowsa 10.

Komputer:
Intel Core i5 3470
Gtx 960
Dwa monitory Philips podpięte pod kartę graficzną DVI oraz HDMI

Próby rozwiązań problemu:

  • zmiana przewodów
  • podpięcie telewizora zamiast jednego monitora
  • odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nowych sterowników grafiki
  • podpięcie pod kartę zintegrowaną
  • aktualizacja windows do najnowszej wersji (Windows 10 HOME)
  • zmiana rozdzielczości / skalowania (DPI), odświeżania ekranów
  • przywrócenie exlorera do domyślnych ustawień okien/czcionek/rozmiarów.

W trybie awaryjnym mogę korzystać jedynie z jednego monitora. Załączam filmik i screeny. Ewidentnie windowsowy eksplorator plików ma ze sobą problem, ale nie jestem w stanie dokładnie sprawdzić z czym dokładnie. Angielskie fora mówią że podobne problemy były ale niekoniecznie wskazują na dwa monitory.

Film:

Błąd z dziennika:

Jeśli masz jakiegoś antywirusa to spróbuj go wyłączyć/odinstalować.

W tle pracuje sobie eset ale został zainstalowany po wystąpieniu problemu. Także to odrzucam.

Problem rozwiązany - okazało się że program podmieniający fabryczne menu start windowsa gryzł się z dwoma monitorami :slight_smile: Odinstalowanie pomogło.