Explorer restartuje się po włożeniu płyty Blu-ray z filmem

Witajcie, pojawił się u mnie bardzo dziwny problem.

Chciałem obejrzeć sobie film na Blu-ray, ale po włożeniu płyty z filmem PowerDVD wypluwa mi informację o niesupportowanym formacie płyty. Odinstalowałem i zainstalowałem PowerDVD ponownie, ale nie przyniosło to poprawy.

Postanowiłem otworzyć ręcznie pliki video. Wchodzę więc na płytę Blu-ray z filmem do: BDMV\Stream. Znajdują się tam pliki z rozszerzeniem .m2ts. Dosłownie po chwili gdy tam wejdę, explorer “myśli” i zamyka mi okno z plikami jednocześnie się restartując. o,O Wygląda to na to, jakby Win10 zawieszał się tam, czy blokował znajdujące się pliki.

Dodam tylko, że wcześniej takich problemów na Win10 nie było, wkładałem płytę, i PowerDVD automatycznie startowało odtwarzając płytę. Mało tego! Płyty Blu-ray ze zwykłymi zapisanymi plikami (różne backupy) odczytuje normalnie i żadnych problemów nie ma.

Nie znalazłem nigdzie w necie podobnego problemu. Nie mam pojęcia co dalej. Posiadam Windows 10.0.14393 x64 z najnowszymi aktualizacjami, napęd Blu-ray LG BH16NS40 z aktualnym firmware’em.

Próbowałem restartować kompa z włożoną płytą i pustym napędem. reinstalowałem PowerDVD, wyłączałem antywirusa - nic z tych rzeczy nie pomogło. Sprawdzałem czy VLC dałby radę - nie dał rady. I chyba już nie mam pomysłów, co dalej…

Pls, help… edit: posiadam proc. i7 4770k 3,5 GHz, 16 GB RAM, MSI GeForce 1070 GTX 8 GB

A może problem ma płyta? i należy sprawdzić na innej.

Lub nośnik nie lub się z napędem - zdarza się.

Sprawdziłem kilka płyt z filmami. Wszędzie to samo. Dodaję DxDiag w załączniku.
DxDiag.txt (104,1 KB)

Czy oprócz odczytu filmów z bluray z resztą jest OK i wszystko działa?

Wszystko działa, wypalanie plików, odczyt plików…

Jedynie jest problem z płytami Blu-ray o strukturze płyty z filmem.

Czyli masz cztery możliwości:

  • siada napęd
  • płyta
  • poprawka systemowa namieszała
  • program do odczytu, może kodeki?

nie suportowanym formacie płyty

komunikat może wskazywać, że napęd ma problem z płytą

Hm, płyta odpada, bo sprawdzałem inne (wcześniej działające płyty) i one działały… Programy do odczytu (PowerDVD, VLC) do tej pory działały, więc może poprawka systemowa. Jeszcze kwestia napędu, bo LG nie wypuścił sterowników jeszcze pod Win10. Wygląda jakby LG porzuciło support dla tego sprzętu. Pytanie na ile to jakoś blokuje odczyt.

Myślę, że najbardziej prawdopodobnym będzie jakieś oprogramowanie, łatka systemowa może, które przy odczycie plików m2ts powoduje wysypanie się explorera. Bo ciężko mi stwierdzić żeby psujący się napęd tak wpływał na explorera. Tak mi się wydaje przynajmniej. :wink:

Prawdopodobieństwo, że napęd jest winny możesz wyeliminować. Pobierz jakieś distro Linux i uruchom z pendrive i zobacz, czy Ci tą płytę odczyta.

OK, udało mi się to jakoś ogarnąć… instalując starszą wersję PowerDVD. Ta starsza wersja coś tam sama pobrała i zadziałało. W trakcie też reinstalowałem (na czysto) sterowniki do karty graficznej.

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy w tej dyskusji. :slight_smile:

Jako ciekawostkę mogę dodać, że na W10 dalej restartuje się explorer na katalogu z plikami video, i to zarówno Blu-ray, jak i DVD. (przed chwilą sprawdzałem) Ale dopóki filmy chodzą, nie będę w to wnikać. :wink: