EZD RP Saas

Ktoś jest w temacie wdrożenia EZD RP Saas?
W wymaganiach na stronie jest Rekomendacje bezpieczeństwa dla dostępu do usługi SaaS EZD RP - Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją w systemie EZD RP - Portal Gov.pl że konieczne jest wskazanie informacji technicznych niezbędnych do zestawienia łącza IPSec VPN.

  1. To kwestia dostawcy Internetu, który zarządza routerem?
  2. Czy jako podmiot publiczny po złożeniu wniosku i podpisaniu umów dostajemy link do EZD RP czy we własnym zakresie trzeba wykupić prywatną chmurę?

Jeśli masz taką możliwość to zanim wdrożysz akurat ten system to poproś speców od bezpieczeństwa żeby się mu bardzo dobrze przyglądneli, a szczególnie w kwestii bezpieczeństwa przechowywania i przesyłania danych… Jestem w temacie i jedyne co mogę jeszcze na ten temat napisać to … NIESTETY … Obawiam się jednak że zostaniesz z tematem mocno samotnie i bardzo ograniczonym dostępem do konkretnej, technicznej wiedzy…

Co dokładnie masz na myśli? To, że serwery rządowe są źle zabezpieczone czy że trudno uzyskać informację na temat niespieczeń tych serwerów? Możesz bardziej rozwinąć swoją wypowiedź?

Tak jak napisałem, niestety nie mogę i łatwo można sie zapewne domyśleć dlaczego. Jedno co mogę powiedzieć to, że System w wersji chmurowej jest jedynie wyskalowaną instalacją zwykłej aplikacji, którą każdy posiadający odpowiednią wiedzę informatyk/bezpiecznik, mógłby samodzielnie ocenić, po instalacji na własnym środowisku. Dojście do odpowiednich wniosków nie powinno być najmniejszym problemem. Jako mała dygresja, może jedynie takie dość znane powiedzenie „Jeśli dostajesz coś za darmo to ty jesteś produktem”. Z resztą, na temat można by zapewne więcej przeczytać, gdyby nie to, że jednak nawet w internecie czasami coś „ginie”, a instytucje, które mogłyby przyglądnąć się sprawie, choćby ze względu na posiadane kompetencje… Ok, dość teorii spiskowych, może nadszedł czas zmian, życzę powodzenia.