F2FS jako rootfs

Witam,
Czy ktoś z obecnych stawiał system na F2FS? Jakie macie z tym doświadczenia, czy opłaca się kombinować?
Na razie moje Gentoo dosyć mocno się buntuje i nie wiem czy gra jest warta świeczki.

To system plików raczej stworzony z myślą o urządzeniach typu “embedded”.
Na desktopie raczej się nie sprawdzi. Poza tym narzędzi od odzyskiwania danych z tego systemu plików jest b. mało.
Weź lepiej poczciwy EXT4 i zamontuj z parametrami “defaults,noatime,discard” i będzie “git” dla SSD / karty SD.

Tu masz testy porównawcze ext4 vs f2fs vs btrfs na 4 stronach opisane:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-410-earlyfs&num=1

Nie za wiele ten test mówi poza tym, że kernel 4.8 to było jakieś nieporozumienie :wink: Dziwi mnie za to tak słaby wynik btrfs bo miałem o nim dobre zdanie. Tradycyjnie przyzwoicie też wypadł xfs, ale robi duży narzut na cpu podczas pracy i bardziej się nadaje na serwery niż desktop.
F2FS chętnie bym sprawdził w praktyce, bo na podanych testach raz wypada lepiej raz gorzej (zapis/odczyt), a teoretycznie w kernelu już jest chyba od wersji 3.8 więc powinien startować.
Ext4 jakoś nigdy mnie nie kręcił :smiley: Wiem, że ma najlepsze wsparcie ze względu na swoją siwą brodę…
Jeszcze trochę popróbuję z odpaleniem, może to nie wina F2FS tylko czegoś istotnego zapomniałem wkompilować w kernel i dlatego nie wykrywa partycji na SSD (zdarzały już mi się takie numery :D)

https://wiki.gentoo.org/wiki/F2FS
A no w kernelu trzeba włączyć to i owo :slight_smile:

Akurat w tym poradniku jest tylko o systemie plików w kernelu - to mam. Mogłem raczej zapomnieć czegoś z obsługi urządzeń jakiś firmware pominąć czy coś. Ostatecznie podwędzę kernel z Debiana dla pewności i jeszcze na nim sprawdzę :stuck_out_tongue_winking_eye:

Na razie moje Gentoo dosyć mocno się buntuje i nie wiem czy gra jest warta świeczki.

Co się dzieje z Twoim Gentoo? Moje Gentoosy są stabilniejsze od Debiana :wink:

Chyba nie dorzuciłem czegoś w kernelu bo nie wykrywa mi dysku ssd :wink: Na jajku z genkernel wykrywa wiec jutro zrobię drugie podejście do f2fs