Fabryczny soft w laptopie - co można usunąć?

Witam,

Wywal wszystko gdzie nie ma c++, realtek, visual i będzie śmigać 

do tego sterowniki grafiki intel, i corexand hd audio

 

 

ja bym wywalił na twoim miejscu wszystko przeczyścił rejestr zrestartował system i doinstalował sterowniki tylko te których system sam nie zainstaluje

Teoretycznie wszystko możesz usunąć, jeśli nic z dyskami/partycjami nie robiłeś powinieneś mieć możliwość ponownego przywrócenia systemu i całego tego syfu.(Usuń każdy program którego nie używasz i masz pewność co do niego, napewno nie usuwaj żadnych c++, intela, synaptic(touchpad), realtek, contexand hd audio, sterowniki od lenovo i visual studio).Przed usunięciem zobacz te programy np. energy manager może okazać się przydatny.

Całe szczęście, że W10 ma być bez wolny od przysłowiowych “śmieci”. Potwierdzam zdanie kolegów wyżej. Bez obaw możesz usunąć wszystko oprócz C++, realtec itd. Tutaj znajdziesz sterowniki do swojego laptopa. Wybierz tylko system i ściągnij odpowiednie. Jeśli chodzi o sterowniki do karty sieciowej to masz nalepkę od spodu laptopa tam będzie pisało jaka karta siedzi w środku. Jeśli chodzi o aktualizację sterowników do chipsetu polecam aplikację Intelowską. Resztę aktualnych sterowników będziesz mógł pobrać z windows update z zakładki opcjonalne- jeśli będziesz miał coś nieaktualne. Do czyszczenia rejestru polecam CCleaner, ma opcję backup’u przed usunięciem jakiegokolwiek wpisu z rejestru. Pamiętaj, że możesz również wybrać programy, które będą startowały razem z systemem. Wystarczy, że wejdziesz do menu Start>uruchom> i wpisz msconfig( zakładka uruchamianie). Tam będziesz miał wszystko to co odpala Ci się razem ze startem komputera. Warto wyłączyć wszelkie komunikatory, czy programy, których się rzadko używa. Najlepiej jest zostawić do uruchomienia sam system z niezbędnymi rzeczami( np sterowniki do Touchpada). Resztę proponuję wyłączyć, bo nie zawsze będzie potrzebny komunikator :wink:

Uruchom autoruns jako administrator -http://technet.micro…s/autoruns-po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka

Dobra wsio od Lenovo usuniętę i laptop działa :slight_smile:

 

Mam takie pytanie z innej beczki: jak będę chciał postawić system od nowa to jak to zrobić?? oraz jak wejśc do Biosa? :slight_smile:

Cześć,

 

Możesz go przywrócić z partycji/ płyt recovery lub zainstalować na czysto, z płyty instalacyjnej z wykorzystaniem klucza spod laptopa.

Pod spodem mam tylko takie 4 numery:

  • s/n
  • mtm
  • mo
  • mfg date

Ktory to ?

 

Jeszcze jedno: bawiłem się zmianą partycji, zabrałem troche miejsca partycji systemowej na rzecz partycji z danymi i teraz mam: mała partycję systemową, większą na dane i mniejszą na inne rzeczy (łącznie 3). Czy jak przywrócę system z partycji recovery to dane na partycjach innych niż systemowa nie ulagną wykasowaniu ??

Cześć,

 

System jaki posiadasz to Windows 8 lub 8.1? Jeżeli tak, to klucz jest zapisany w BIOSie (UEFI).

Win 8.1

Co to zmienia ?? :slight_smile:

I co się stanie z partycjami po przywróceniu systemu ?

Cześć,

 

Od Windows 8 klucz licencyjny jest zapisany w BIOSie (UEFI), wcześniej widniał on na naklejce COA. W kwestii partycji, w zależności od producenta przywrócona zostanie albo tylko partycja systemowa, albo wszystkie do stanu fabrycznego.

A jak to wygląda z LENOVO ?

 Co do partycji to najlepiej i najbezpieczniej jest używać Gparted to takich rzeczy( najlepiej odpalić z live cd np na Ubuntu) lub z pod Windowsa używając TEGO narzędzia.

 

Edit: Na lenovo Recovery przywraca wszystkie partycje do stanu sprzed modyfikacji.

Do zmian w partycjach używałem właśnie: Easeus-a :slight_smile:

Skoro Lenovo przywraca absolutnie wszystko do stanu jak ze sklepu to lepiej robić zrobić kopię i trzymać na dysku zewnętrznym.

Do ej pory spotkałem się tylko na Lenovo z takim czymś, przy innych laptopach jest pełna dowolność. Zazwyczaj przywracany jest stan, na którym system działał dobrze lub czysta-startowa- wersja systemu. Czyli krótko mówiąc po użyciu recovery dostaniesz “nowy” goły system :slight_smile:

“Czysty” system czy cały komputer ? :slight_smile:

Laptop po użyciu recovery będzie w stanie takim jakim wzięliśmy go ze sklepu-mam na myśli partycje systemową, z danymi jest różnie. Jedne recovery czyszczą cały dysk, bo zazwyczaj jest tak, że mamy tylko jedna partycje( podejrzewam, że w tym wypadku tak było), więc jeśli zabraliśmy z tej partycji trochę miejsca i utworzyliśmy nową to zostanie ona usunięta. Raz tylko spotkałem się z tym, że naprawiony został system, a partycje pozostały bez zmian- tzn. zostały takie jakie je zrobiłem, ale wtedy użyłem płytki swego czasu dostępnej na stronie MS o nazwie " Windows 7 Recovery Disk" (ok 300mb). Nie wiem jak jest w przypadku W8.  :)Na wszelki wielki zrób sobie kopię. 

p.s. sorry za literówkę.

Ja od nowości miałem 2 parttycje, systemowa i druga nawzana Lenovo (dysk D). Niewazne, tak czy siak zrobie kopie na dysku zewnetrxnym :slight_smile: Dzieki wielkie!

Najlepiej to zainstalować system od nowa z wykorzystaniem klucza, który masz. Możesz go sprawdzić tez klikając PPM na Komputer potem wybierając właściwości. Tam na dole będziesz miał podany klucz, który został użyty do instalacji systemu. Wiem, że nie powinienem, ale są w sieci dostępne czyste kopie systemu bez zbędnych dodatków producentów. Radziłbym poszukać, ściągnąć, wypalić i zainstalować przy użyciu swojego klucza.

Masz dwie możliwości co do instalacji systemu od nowa:

 

Pierwsza z syfem producenta:

start->usuń wszystkie dane i ponownie zainstaluj system windows(jakoś tak) potem jesteś prowadzony za rączkę przez system

 

Zaletą tego sposobu jest to że masz system jak od nowości z syfem, ale i ze sterownikami

 

 

Druga opcja bez syfu:

utwórz płyte/pendrive z instalatorem sytemu windows, stworzysz ją za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/Windows-Installation-Media-Creation-Tool,Program,Windows,59079.html co do klucza, klucz jest przypisany do płyty głównej, więc nie powinno być problemów. Potem standardowa instalacja systemu bootowanie nośnika, itd.

 

Zaleta partycje masz tworzone po swojemu.

Wadą tego jest to, że nie będziesz miał potem dostępu do sposobu pierwszego i brak sterowników więc zaopatrzeć się trzeba wcześniej, odrazu po instalacji sterowników radze zrobić backup systemu by mieć z czego potem przywracać