Fabryczny W10 - Przeniesienie na SSD


(P!otr3k) #1

Witam, 

Kupiłem laptop z dyskiem hybrydowym i zainstalowanym na nim Windows 10. Od razu kupiłem dysk SSD.

Wiem, że można to zrobić za pomocą adaptera SATA > USB i programem, ale ja chciałbym zainstalować czysty system na SSD. Jak wykonać to poprawnie? Mam na myśli pobranie W10 z internetu, utworzenie bootowalnego pendrive i wprowadzenie poprzedniego klucza. Czy to pójdzie? 

Z góry dzięki :smiley:


(Kurp55) #2

Chcesz zainstalować Windows 10 na czysto. Tu masz poradnik https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 System miałeś już zainstalowany i aktywowany. W związku z tym nie musisz wpisywać klucza licencji. Przy instalacji etap ten pomiń. System aktywuje się sam.


(P!otr3k) #3

Jak się okazało, bootowalna instalka nie widzi mojego ssd. Prosi o sterowniki do zarzadznia pamięcią masową. Znalazlem informację o tym, że trzeba dodac partycje wielkosci calego dysku. Probowalem Gparted na boocie ale chyba pobralem nie tą wersję oprogramowania. Spróbuję jutro. Dam znac.


(Maha) #4

Wydaje mi się, że nowy dysk SSD musi być zainicjowany. Jeżeli masz adapter/obudowę do dysku zewnętrznego, podłącz go do kompa, wejdź w Zarządzanie dyskami w starym Win10 i tam powinien być widoczny. Przy próbie formatowania wyskoczy info o konieczności inicjacji. Po tym dysk powinien pojawić się w Mój Komputer, a instalator Win10 powinien też wykryć dysk. Wtedy dzielisz sobie SSD na partycje jak Ci pasuje.


(P!otr3k) #5

Niestety nie pomogło. Wydzieliłem partycje mimo to instalator wciąż go nie widzi. W uefi widnieje normalnie. "Nie znaleźliśmy żadnych dysków. Kliknij ZAŁADUJ STEROWNIK, aby dostarczyć sterownik magazynu.


(mrFreeze) #6

Nie wiem czy problem w uefi czy w tablicy partycji ale może warto spróbować konwersji z MBR na GPT. Proponowałbym pobrać jeszcze raz instalkę przez MCT http://download.microsoft.com/download/1/C/4/1C41BC6B-F8AB-403B-B04E-C96ED6047488/MediaCreationTool.exe możliwe, że system się źle pobrał. Jak nie będzie poprawy spróbuj innego pena lub jak masz usb2.0 i 3.0 to instalacji z usb 2.0


(P!otr3k) #7

Podłączyłem ssd do komputera pc. Wykrył go, zainicjowałem i sformatowałem. Zrobiłem partycje i teraz gdy pełny entuzjazmu włożyłem do laptopa, wciąż to samo. Nie widzi nic! 


(mrFreeze) #8

Spróbuj jak napisałem wyżej.


(P!otr3k) #9

Pobrałem nową instalkę, zmieniłem na gpt i dalej go nie widzi. Dodam znów, że w uefi jest widoczny, na wyborze boota też jest widoczny ale w instalatorze nie.


(Dimatheus) #10

P!otr3k, na forum używamy polskich liter diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku Edytuj (na dole każdego posta po lewej stronie) - wyedytować swoje posty w tym temacie. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.


(mrFreeze) #11

Poszukaj w uefi jakiś opcji secure boot, boot mode albo wrzuć fotki z uefi.


(P!otr3k) #12

Znalazłem takie opcje. Secure Boot - Disabled/Enabled, a Boot Mode - UEFI/ Legacy Mode.


(mrFreeze) #13

Secure boot na disabled, boot mode na legacy. Zobacz czy wtedy ruszy instalacja. Oczywiście nie muszę mówić, że po zmianie zatwierdź zmiany opuszczając UEFI.


(mrFreeze) #14

Secure boot na disabled, boot mode na legacy. Zobacz czy wtedy ruszy instalacja. Oczywiście nie muszę mówić, że po zmianie zatwierdź zmiany opuszczając UEFI.


(MacGregor) #15

I możesz pomarzyć o systemie na GPT i z UEFI.


(Zikup) #16

Jeśli media creation tool nie działa to spróbuj rufusem z zaznaczona opcja uefi, problem jest raczej po stronie pendriva.


(P!otr3k) #17

Niestety to nie wina pendrive. Kupilem nowego, zrobiłem bootowalny z GPARTED, ale ten sam problem, Gparted go nawet nie zauważa… Oddałem laptop razem z tym SSD do serwisu, powiedzieli jasno, że SSD wadliwy bo sprawdzali go na wszystkich PCtach i laptopach i na żadnym nie da się puścić instalatora na czysty SSD mimo inicjowania i formatowania. 


(Zikup) #18

A sprawdziłeś czy widoczny jest pod Linuksem to znaczy czy da się go sformatować, kopiować pliki itd?


(P!otr3k) #19

Kopiować na Linuxie czy każdym systemie? Na Win 7, 8, 8.1 i 10 do których był podpinany jako dodatkowy dysk spisywał się świetnie! Pod linuxa go nie podpinałem.


(mrFreeze) #20

Może napisz jaki to dysk oraz model tego laptopa. Jeszcze pytanie czy tego ssd-ka podmieniasz z tą hybrydą czy montujesz w miejsce cdromu?