Facebook - problem ze zdjęciami sferycznymi (360) ?

W dniu dzisiejszym chciałem wrzucić na Facebooka, zdjęcie sferyczne wykonane dronem DJI Mavic Air. Strona ta od jakiegoś czasu wspiera formaty mające więcej niż 100 stopni w poziomie, od razu konwertując je na fotografię sferyczną. Niestety spotkałem się z takim problemem że zdjęcie zostało wrzucone bez jakiejkolwiek obróbki, ukazując panoramę 360 stopni w formie zniekształconej panoramy.

Rozwiązanie problemu powinno dotyczyć wszystkich zdjęć powyżej 100 stopni kąta, to jak się okazuje wcale tak być nie musi. W pomocy technicznej tego społecznościowego giganta widnieje informacja tylko o kilku oficjalnie wspieranych modeli które mogą korzystać z owej funkcji bez problemów, reszta nie - ot monopol:

  • Ricoh Theta S
  • Giroptic 360 Cam
  • Samsung Gear 360
  • LG 360 Cam
  • IC Realtech ALLie
  • 360Fly
  • Panono
  • iPhone 4S lub nowszy
  • iPad mini 2 lub nowszy
  • iPad Air oraz iPad Air 2
  • iPad Pro
  • Samsung Galaxy S5 lub nowszy / Note 3 lub nowszy

A co w przypadku gdy mamy inne urządzenie / aplikację niż te dedykowane? Rozwiązanie jest banalnie proste.
W normalnym wypadku wrzucona fotografia zostaje opublikowana jako panorama płaska:

By dokonać wrzutu takiego zdjęcia poprawnie należy wejść w jego właściwości -> zakładka Szczegóły i odnaleźć linijkę dotyczącą producenta aparatu i modelu jakim zostało to zdjęcie sferyczne wykonane, dla przykładu zmieniam wartość na Ricoh Theta S i daję Zastosuj :slight_smile:

Po tej czynności, bez problemu Facebook skojarzy że zdjęcie jest sferyczne i wrzuci je na serwis, odpowiednio je korektując i dostosowując do obecnych standardów:

Mam nadzieję że pomogłem :slight_smile:

3 polubienia