Faktyczna ilośc ramu, a dostępy ram w w8

Witam

Kupiłem sobie dodatkową kość ramu o pojemności 4 GB do już mającej kości 2 GB. Wszystko fajnie pięknie, ale w Windows 8 po najechaniu na Mój komputer->Właściwości pojawia się okienko system, a w wyświetlanych informacjach o komputerze w kategorii - “Zainstalowana pamięć (RAM)” jest napisane: “6,00 GB (dostępne 3,00 GB)”

Czyli mam rozumieć, że Windows wykorzystuje tylko 3 gb ramu, a reszta jest nieużywana w systemie,programach i grach? Jak to odblokować bo przecież już Windows 7 pozwalał na używanie 7 Gb ramu o ile się nie mylę…

Zmień system z 32-bit na 64-bit. Inaczej pamięci nie wykorzystasz.

Dwie kwestie: jaka jest wersja systemu operacyjnego ? (32 czy 64 bit)

Oraz: jaką masz płytę główną ?

Jakie pamięci - jednostronne czy dwustronne?

Jaka płyta główna?

Jaki Windows 8 - x32 czy x64?

Windows 8 32 bity

Płyta - ASUS M4N68T-M LE

Czyli rozumiem, że wykorzystanie pamięci zależy od wersji bitowej systemu ? Rozumiem, że nie da się tego w żaden sposób obejść inaczej?

32- bitowy system nie zaadresuje pamięci powyżej 4 GB.

System 32-bit wykryje całą zainstalowaną pamięć ale dostępne będzie maksymalnie 3,5 GB lub mniej w zależności od konfiguracji sprzętu i tego nie przeskoczysz. Tu kłania się podstawowa wiedza. System 32-bit może zaadresować maksymalnie do 4 GB pamięci.

Jedynym wyjściem jest reinstalacja systemu do wersji x64. Klucz produktu jest taki sam dla obu wersji.

zainstalować system w wersji 64 bit i będzie ok :slight_smile:

Skoro system może zaadresować maksymalnie do 4 GB to czemu mam 3 GB jak to zmienić ?

Niestety z tego co mi wiadomo nie mogę zmienić na 64 Bity gdyż kupiłem system za pomocą aktualizacji z Windows Xp 32 bitowego więc Microsoft automatycznie przypisał mi system jedynie w wersji 32 bit, czy się mylę ?

Różnica wynika z faktu, że każde urządzenie w systemie żeby funkcjonować ma zarezerwowaną przestrzeń adresową - nic tu nie zmienisz.

Z poziomy Windows XP 32bit asystent nie mógł pobrać innej wersji. Masz dwa wyjścia:

1 - w emailu potwierdzającym zakup jest link do ponownego pobrania systemu. Uruchom go na systemie 64 bitowym (pobierze się wersja x64) :stuck_out_tongue:

2 - możesz również wykonać kopię oryginalnego nośnika x64 (np. od znajomego) i zainstalować go ze Swoim kluczem - Microsoft dopuszcza takie rozwiązanie (ja osobiście z tego korzystałem).

Pozdrawiam serdecznie.

Z tego co wiem klucz pasuje i tu i tu i jest w porządku.

Ok dziękuje bardzo za pomoc - chyba zrobię kopię płyty od znajomego i wprowadzę swój klucz :wink:

Jeżeli będzie problem z aktywacja windy (ja tak miałem - uaktualniałem na 32 bit a instalowałem 64 bit), to aktywuj telefonicznie - prosta i szybka aktywacja.

Pomaga też wybranie opcji zmień klucz produktu podczas aktywacji i podać ten sam i wtedy łyka bez problemu :slight_smile:

Oficjalnie 32bitowe systemy obsługują do 4GB ale architektura x86 obsługuje do 64GB

np: Windows 7 32 bit z obsługą 8GB RAM

8gb32bit.jpg

Tak tylko to co widzimy na screenie jest sztucznie powiększone!(przykład z Intelem)

W przypadku Athlona 64 teoretycznie może zostać zaadresowany nawet 1 terabajt RAM :smiley:

Bez "kombinacji"system 32bit nie będzie wykorzystywał więcej niż 3,5GB