Fałszywe Full HD 3D czyli 1920x540 zamiast 1920x1080 Wada pa

Witam

Jakiś miesiąc temu kupiłem nowy monitor LG DM2350D-PZ 23calowy. Wszystko wydawało się w nim cacy. No ale niestety obraz który wyświetla jest niezadowalający.

Mój monitor wyświetla mniej pikseli w poziomie niż w pionie i powstaje efekt “scanlines”", efekt poziomych linii od góry w doł na ekranie. Jest to dokuczliwe szczególnie na jasnym tle.

Obraz jest przefiltrowany przez te poziome paski i jest gorszy.

6j3b6q.gif

w okularach 3D / przeciwsłonecznych widać paski bardziej tak jak tutaj po lewej stronie zdjęcia, a bez okularów efekt jest słabszy mniej wiecej tak jak po prawej stronie

www.Cine4Home.de (Test: Samsung 46-D6500 3D Fehler Panasonic TX-P46GT30E Toshiba 55ZL1 Mangel Preis) Tutaj test podobnego monitora z 3D, występuje podobny efekt jak u mnie

Super-Union Optical : Technology Tutaj pokazane i opisane jest jak to wygląda

No i w powiększeniu tak to wygląda, patrząc przez okulary 3D / zwykłe przyciemnione. Tak wygląda i nie ma różnicy czy 3D jest włączone czy nie, paski są.

http://images.anandtech.com/doci/5256/V … mple-2.jpg

Tak wygląda pozałożeniu okularów 3D/ ciemnych przecisłonecznych

2D i 3D

http://www.benchmark.pl/uploads/backend … ysis2D.jpg

Ten efekt nie występuje tylko u mnie, jest dosyć znany:

"Największym zarzutem wobec technologii pasywnej jest jakość obrazu. Jak wspominałem w technologii aktywnej rozdzielczość dla każdego oka to maksymalnie 1080p czyli 1920x1080 pikseli. W przypadku pasywnej niestety jest inaczej. Przez jednoczesne wyświetlanie obrazu i zastosowanie polaryzacji obraz podzielony jest na pasy ( można je zauważyć przy zamknięciu jednego z oczu podczas oglądania ) występujące naprzemiennie w dwóch różnych polaryzacjach . Powoduje to zmniejszenie rozdzielczości dla każdego oka do 1920x540. Oznacza to niestety gorszą jakość obrazu w stosunku to technologii aktywnej ( mniej widocznych szczegółów, mało wyraźne kontury zwłaszcza w pionie ). Warto w tym momencie wspomnieć o jednej sprawie. LG uzyskało certyfikat zgodności technologii Cinema 3D ( nazwa handlowa LG ) z standardem FULL HD – 1080p. Certyfikat ten wydał niemiecki instytut VDE. Trudno nie przyznać LG racji jednak należy uściślić jedną rzecz ( jeżeli wczytałeś się w tekst to już wiesz o co chodzi ). Telewizory Cinema 3D wyświetlają obraz jednocześnie dla oka prawego i lewego czyli rozdzielczość 1080p dla dwojga oczu. Jednak po rozdzieleniu obrazu przez filtry polaryzacyjne w soczewkach każde oko „dostaje” 1920x540 pikseli. W technologii aktywnej otrzymujemy 1920x1080 na każde oko. I stąd ta różnica. "

źródło: Świat AGD/RTV bez tajemnic: Którą technologię 3D wybrać - pasywną czy aktywną?

Monitor jak już wspomniałem mam już miesiąc. Wymieniałem go raz na nowiutki bo zdawało mi się, że to winą tego efektu był poprzednik - był wystawowy. I teraz mam takie pytanie. Czy taka wada monitora można uznać za fabryczną i dzięki temu można było by wymienić monitor na inny model albo zwrócić pieniądze za niego

po oddaniu? Monitor kupiłem w RTV AGD.

Dałem w końcu 1299 za niego i to mnie trochę martwi… Co robić?

IMHO nie możesz wymienić/oddać - to nie wada monitora jako takiego, tylko technologii, i nie łapie się to do kategorii “wady ukryte” gdyż nikt nie taił przed tobą informacji, ze po włączeniu trybu 3D rozdzielczość w pionie spadnie o połowę.

Chociaż bez 3D tak jak napisałem też mam ten efekt tylko nieco mniejszy.

Wadą fabryczną to nie jest, ale wprowadzenie w błąd np. przez sprzedawcę jest już wadą. Przypadek ciężki, jaki by nie był slaby ten LG to nie będzie to wina producenta. Jednak sprzedawca na stawiane pytania przez ciebie pytania mógł odpowiadać wymijająco lub w ogóle nie miał pojęcia o co pytasz. Tutaj można by reklamować sprzęt jako niezgodność z opisem - jednak tak jak wspomniałem, ciężko będzie udowodnić zatajenie, ominięcie czy przeoczenie takich informacji. Gość po prostu się wyprze i tyle.

na 3D powinno się patrzeć z pewnej odległości od ekranu a nie bezpośrednio przed nim.

Więc screen nr 3 jest bez sensu…

Jakie fałszywe FullHD? przecież masz 1920x1080, tyle tylko, że na 2 “soczewkach”, nic w tym dziwnego: obraz 3D powstaje przez “nałożenie” 2 obrazów na siebie. Więc cięzko by było 1080 na dwóch “oczach”. Tak działa już ta technika i nic na to nie poradzisz. Końcowo dostajesz te 1080p więc nikt Ci żadnych skarg na to nie uzna (w Polsce bo w USA to byle pierdoły uznają i miliony wypłacają…)

No to czemu po wyłączeniu FUNKCJI 3D nie mam 1080 w poziomie tylko dalej o polowe mniej? Zakładam lekko przyciemnione okulary i wszystko widzę czarne na białym! I to nie jest już 3D!

hmmm a wgrałeś sterownik do monitora (wiem, mało kto to robi bo systemy z reguły same wykrywają poprawne rozdzielczość i model monitora)?

http://www.lg.com/pl/support/product/su … ct-profile

czasem jest tak, że Windows nie wykrywa do końca poprawnie rozdzielczości.


BTW: na stronach LG nie jest napisane, że monitor ma FullHD 1080p (nie patrzyłem do instrukcji)…

Wgrałem sterowniki do monitora. Miałem dołączone takie 2 małe płytki. Nic się nie poprawiło…

A oto zdjęcie kartkeczki inforumującej co ten monitor powinien mieć, no i sam monitor za nią.

http://imageshack.us/photo/my-images/81 … 22388.jpg/

Podłączałem jeszcze laptopa do monitora, co prawda troszkę inna rozdzielczość ale efekt był ten sam, poziome linie…

Wg. informacji z książeczki tego monitora to ma 1080p

Wydałem 1299 za ten monitor a to nie jest byle jaka kwota. Płacę, żądam, wymagam! Chcę koniecznie zmienić ten monitor albo zwrot kasy.

możesz próbować w sklepie wymienić na inny/ zgłosić na niezgodność towaru z umową kupna/sprzedaży ale jeśli wszystkie sztuki to mają to bym na nic nie liczył…

Sprawdzałeś może w innym sklepie czy też jest ten objaw (może się zdarzyć wadliwa seria np)?

Coś mi się zdaje, że to jest własnie wadliwa seria. Ten tryb 3D co robią po prostu to powoduje, a w moim przypadku jest gorzej bo po wyłączeniu 3D paski dalej są.