Fanswap w zasilaczu

Witam Panów i Panie,

Otóż doszło do tego, iż zmuszony jestem do wymiany wentylatora w moim zasilaczu Seasonic 650W - obecny zaczął hałasować a ja jestem przeczulony na tym punkcie. Więc:

  • rozebrałem zasilacz

  • odłączyłem wentylator

-i tu najważniejsze: - miałem w zapasie wentyl Fractal 1200 RPM, który mi został po obudowie - zamontowałem go (wejście 3 pinowe) i tu pojawia się pytanie: czy jest on wystarczający?? Po skręceniu do kupy zasilacza z tym Fractalem chodzi on bardzo cichutko ale nie wiem czy nie za wolno. Jeżeli go podepnę bezpośrednio do MOBO wtedy chodzi znacznie szybciej czyli na swoich max 1200 RPM. Powietrze z tyłu wentyla jest chłodne, ale cały czas boję się, że może się coś stać - i tu kolejne pytanie - czy zasilacz będzie sobie sam regulował pracę wentyla? W trakcie obciążenia wentyl przyspieszy? Proszę Was o porady a jeśli się okaże, iż ten Fractal jest niewystarczający to proszę o podanie mi kilku opcji cichego i wydajnego wiatraczka:) Z góry dzięki za odpowiedzi:)

Pozdrawiam,

Sławek

Nie spotkałem się co prawda z tym zasilaczem, ale większość działa po prostu ze stała szybkością. Tak więc jeżeli powietrze jest chłodne lub trochę ciepłe, to wszystko jest OK i możesz spać spokojnie.

Z tym, że ten wcześniejszy wentyl działał z wiekszą prędkością… Fractal sobie wolno pyka a stary śmigał duzo szybciej w idle…

Skoro różnica obrotów jest naprawdę duża, to może lepiej jak zastosujesz jakiś przedłużacz i dasz zasilanie z płyty głównej, tylko pozostaje kwestia czy zasilacz wystartuje bez podłączonego bezpośrednio wiatraczka.

No róznica jest dość spora, ale jak podłączałem Noctue z radiatora procka to też chodziła na poziomie tego fractala. Może być jeszcze taka opcja, że w starym wiatraku coś się zepsuło i zaczął szaleć ze zwiększoną prędkościa? Bo próbowałem go trochę wyciszyć poprzez zalanie go smarem typu WD 40 ale po tym zaczał śmigaćszybciej (chyba) i duużo głośniej. I jeszcze jedna kwestia - jeżeli ten fractal okaże się niewystarczająct to czy jest zagrożenie spalenia zasilacza (a poprzez to innych podzespołów)? Czy są jakieś objawy przegrzania się zasilacza?

Jak masz działać szybciej, skoro tamten wentylator był szybszy od tego? Nie masz się czym przejmować, Seasonic to bardzo porządne zasilacze, które mają zabezpieczenie przed przegrzaniem, tak więc jak będzie mu za goraco, wyłączy się i wtedy będziesz miał pewność, że jest za słaby.

Wielkie dzięki - jedyne czego się boję/bałem to właśnie spalenie zasilacza:)

Nie spali się, bo tak samo jak procesory ma zabezpieczenie termiczne, które wyłącza zasilacza jeszcze zanim cokolwiek zaczyna się smażyć.