FastStone Image - kadrowanie wielu obrazów

Czy ktoś ma tę przeglądarkę i mógłby mi napisać, w jaki sposób można w niej wykadrować wiele obrazów jednocześnie? Dziś zainstalowałam i nie mogę tego rozkminić. Zaznaczam kilka obrazów, wybieram z menu “Przytnij” i otwiera mi się okienko kadrowania z podglądem pierwszego obrazka. Mogę sobie ustawić proporcje kadru i ręcznie przesuwać oraz zmieniać wielkość ramki. No to jak już sobie ustawię ten kadr, wtedy klikam na strzałkę u dołu okienka i przechodzi do następnego obrazka, ale jak wrócę strzałką do poprzedniego, to kadr znów jest ustawiony domyślnie, a nie tak, jak go wcześniej ustawiłam. Nie ma też przycisku “Przytnij wszystkie” ani nic podobnego, kiedy już przewinę do ostatniego obrazu. Jest tylko “Przytnij” co powoduje przycięcie tylko jednego zdjęcia aktualnie widocznego na podglądzie i zamknięcie tego okienka oraz “Przytnij do schowka” które w ogóle nie wiem do czego służy. Logicznym by się wydawało, że skoro zaznaczyłam wiele zdjęć i w tym okienku mam strzałki do przewijania, to po ustawieniu sobie kadru dla każdej fotki po kolei powinnam mieć na końcu przycisk, który przytnie wszystkie wybrane zdjęcia tak, jak sobie ustawiłam, ale nic takiego się nie dzieje :frowning: Ew., jeśli trzeba klikać “Przytnij” przy każdej z osobna, to nie powinno mi się to okienko zamykać, skoro dalej są kolejne obrazy, bo jaki to ma sens? Ktoś potrafi wyjaśnić, jak to działa? A może jednak ta przeglądarka w ogóle nie nadaje się do kadrowania wielu plików jednocześnie?

Pod klawisze F3 masz narzędzie wielokrotnej zmiany i w opcjach zaawansowanych masz przycinanie.

1 polubienie

Rzeczywiście, ale ta opcja nie pozwala na ustawienie wielkości i umiejscowienia kadru dla każdej fotki z osobna, kiedy wybieram kadrowanie do ustalonych proporcji :frowning: W przeciwieństwie do np. XnView czy ZonerPhoto Studio nawet nie można wybrać umiejscowienia kadru (środek, góra, prawo itp.). Naczytałam się tyle pochlebnych opinii o tej przeglądarce, że spodziewałam się po niej czegoś więcej…
Szukałam programu, w którym mogę kadrować w taki sam sposób jak w JPEGCrops, ale z możliwością skalowania, bo JPEGCrops tylko przycina.

A do czego służy przycisk “Przytnij do schowka” w okienku kadrowania? Można skopiować tylko 1 obraz?
I w czym ta przeglądarka właściwie jest lepsza od np. XnView? Nie wiem czy warto ją dalej obczajać, czy odinstalować. Nie widzę tam nic nadzwyczajnego…

W ustawieniach przycinania masz możliwość ustawienia współrzędnych X,Y.

2 polubienia

Faktycznie, nie przyjrzałam się :stuck_out_tongue: No ale to i tak ustawia jednakowe położenie dla wszystkich zdjęć. Szkoda, że nie można przycinać tak jak to opisałam.
No nic, nie jest to program jakiego szukam, ale chyba sobie potestuję skoro już zainstalowałam. Może znajdę tam coś ciekawego, czego nie ma XnView…

Jeśli miałabyś ustawiać kadrowanie osobno dla każdego obrazu to byłaby to zwykła ręczna robota, a nie automatyzacja :wink:

1 polubienie

No nie do końca. Zobacz jak to jest rozwiązane w JPEGCrops: http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/screenshots.html
Tam sobie ustawiasz proporcje dla wszystkich zdjęć jednocześnie, a później w podglądzie zbiorczym, na miniaturach możesz ręcznie przesuwać i zmieniać wielkość maski/ramki kadrowania (z zachowaniem ustawionych wcześniej proporcji oczywiście). Na koniec klikasz przytnij i przycina oraz zapisuje wszystkie przycięte zdjęcia do wybranego folderu. Nie musisz każdego zdjęcia z osobna otwierać, klikać przytnij i zapisz przy każdej fotce, ani przy każdej osobno ustawiać proporcji, więc jest to automatyzacja i zajmuje wielokrotnie mniej czasu niż przycinanie i zapisywanie każdego obrazu z osobna. Każde zdjęcie jest inne, więc ustawienie współrzędnych na sztywno nie ma wg mnie sensu.

Zmyliło mnie to okienko kadrowania w FastStone Image, bo po kiego grzyba są tam strzałki pozwalające przechodzić do kolejnych obrazów, skoro i tak wykadrować można tylko jeden i okno się zamyka?

1 polubienie