Fat czy ntfs?

witam.jak mogę zmienić system na pendrive z fat na ntfs, jakim programem?a po drugie który jest lepszy i który jest szybszy w przesyłaniu,kopiowaniu plików itp itd??

http://forum.pclab.pl/lofiversion/index … 34734.html

Pendraiwy i mp3i z tego co mi wiadomo lubią FAT

A po co?

FAT - bezawaryjny, możesz pominąć procedurę bezpiecznego usuwania sprzętu, nic się nie dzieje

NTFS - b. awaryjny musisz stosować procedurę bezpiecznego usuwania sprzętu bo inaczej może być pa, pa

Jeśli chodzi o prędkość przesyłu to zależy to od pena.

Tak, ale NTFS gwarantuje większe bezpieczeństwo.

czyli ntfs czy fat nie wpływa na szybkość przesyłu, zrzucania itp??

Wszystkie nośniki wymienne powinny mieć system plików FAT. Skonwertuj kartę pamięci z telefofonu do NTFS a zobaczysz co się stanie…

Widzę, że się wypowiedział specjalista. Miałeś kiedyś NTFS? Posypały Ci się pliki? Wątpię, bo przez ~5lat korzystam z NTFS i nic mi się z plikami nie stało, a stoi na tym cały system, więc nie wiem czemu twierdzisz, że jest awaryjny?

NTFS jest nowszy, lepiej zabezpieczony, jednak zgadzam się z kolegą master_zonk6. Choć niedawno czytałem NEXT, było napisane, że po przeformatowaniu na NTFS można wgrywać pliki większe niż 4GB (przydaje się na Pendrivy). Nie wiem jak jest, nie sprawdzałem.

Aby zmienić system z FAT na NTFS wchodzisz w Mój Komputer>PPM* na Pendrive>Formatuj>u góry wybierasz System Plików NTFS>Formatuj (niestety, usuną Ci się wszystkie pliki)

*PPM - Prawy Przycisk Myszki

Podłączamy pendrive do komputera. Kiedy dysk zostanie wykryty przez system, uruchom mój komputer, wybierz właściwości dysku pendrive, przejdź tam do zakładki Sprzęt. Kliknij na zakładkę zasady, wybierz pole: “optymalizacja wydajności”. Zapisz ustawienia klikając ok

Aby sformatować dysk w formacie NTFS uruchom mój komputer, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku pendrive, wybierz polecenie Formatuj, w wyświetlonym oknie wybierz aby System plików miał opcję NTFS. Kliknij Rozpocznij. tym sposobem możemy to zrobić bo sposób przedstawiony przez loltoFFik wskazuje że nie ma do wyboru fat czy ntfs

System plików NTFS jest najbezpieczniejszy, ale do nośników wymiennych najlepszy jest FAT32. Nie wszystkie Windowsy i urzadzenia obsługują NTFS. Kropka :idea:

Dodam swoje “3 grosze” do tego tematu,jeżeli używasz “pędraka” tylko na kompach to spokojnie możesz go sformatować pod NFTS,jeżeli chciał byś go wykorzystać do przyspieszenia np.Visty to zostaje pod FAT32,co do tej awaryjności NFTS to większej bzdury jeszcze nie czytałem,Kolego Vista i “7” pracują tylko na tym formacie i nie robią tego bez przyczyny,jedną z nich podał już Kolega którego,cytuję,po za tym ten format jest dużo wydajniejszy i stabilniejszy.

Nawet od ext2 lub ext3, ReiserFS, ZFS czy innych systemów plików? Robiłeś jakieś testy aby poprzeć swoją tezę? Czy masz na myśli najbezpieczniejszy tylko spośród tych dwóch wymienionych systemów plików?

Pozdrawiam!

Proszę ograniczyć porady do konkretnego zapytania, bez personalnych odniesień.

OTy Kosz

Nie do końca. Miałem pendriva, który był najpierw sformatowany w FAT32 i Vista wyświetlała, że jest za mało wydajny do ReadyBoost. Sformatowałem go do NTFS i udało się włączyć ReadyBoost. Więc to chyba coś oznacza. NTFS jest ponadto lepszy w dużych penach, gdyż FAT32 nie obsługuje plików większych od bodaj 2 GB. Dzięki temu mogę np. na moim 16 GB sprzęcie nosić obraz Windows 7 :stuck_out_tongue:

Wszystko zależy od typu/transferu/pojemności Pena, ale najlepiej jednak dawać zawsze FAT32, NTFS to system plików dla szybkich urządzeń.

4GB* :slight_smile:

Ale wnioskując, jest coraz więcej pojemnych (do 128GB!) pendrive’ów, coraz szybszych, więc coraz częściej peny sformatowane są pod NTFS :slight_smile: