FAT czy NTFS?


(Marekste) #1

Jak w temacie. Który format plików lepszy dla domowego użytkownika windowsa xp ;p nie wiem czy to ważne ale kompa używam do gier, filmów i takich tam :wink: więc który lepszy?? :slight_smile: a i zaznaczam ze jeszcze w linuxa sie zaczynam bawić :slight_smile:


(Myszonus) #2

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... t=fat+nfts :wink:


(Marekste) #3

a który system wybrać jak mam partycje jedną 10gb a drugą 64 gb? bo podczas instalacji wina mogę wybrać na tą drugą tylko NTFs...


(fiesta) #4

Jeżeli się bawisz w obróbkę DVD to tylko NTFS (obsługa plików powyzej 4 GB) ogólnie pod XP zalecany NTFSze względów bezpieczeństwa, indeksowania, stabilności itp.

Linucha to ani na Fat32 ani na NTFSie nie zainstalujesz :stuck_out_tongue:


(Marekste) #5

hehe :wink: a ustosunkuj się teraz do mojej wcześniejszej wypowiedzi jak możesz fiesta :wink:


(fiesta) #6

Ja mam systemową na NTFS, a pozostałe na FAT32 (odrobinę szybszy dostęp do danych) 8)


(Marekste) #7

ahaaa to można je mieszać?? ;p tylko w tym rzecz ze tą systemową ( u mnie 10gb ) mogę zrobić na fata i ntfsa więc na które lepiej?? i czy jeśli zrobię obie na ntfs to drugi dysk mogę mieć na Facie?


(Grzesiek1) #8

Na małą partycje bierz NTFS i zainstaluja tam xp a na dużą lepiej wziąść FAT chyba ze bawisz sie w DVD to musisz też dać NTFS


(Marekste) #9

ale podczas instalacji XP nie mogę tej 64gb zrobić na FAT :frowning: tylko NTFS mam dostępny :frowning: co teraz?? :frowning:


(fiesta) #10

W każdej chwili możesz przekonwerterować partycje na inny format plików bez utraty danych na nim zawartych dowolnym programem do obsługi i partycjonowania HDD, np Partition Magic bądź Paragon Hard Disc Manager


(Marekste) #11

no to fajno :wink: więc już wszystko wiem :wink: dzięki za pomoc pozdro !

a czy na wersji demo partition magic też będę mógł to wykonać??


(lazikar) #12

No nie wszystko.

Radzę jednak zastanowić się przed powrotem na Fat 32. Uważam, że nie ma to najmniejszego sensu. Szybkości nawet nie odczujesz tak naprawdę. Zresztą wpisz w szukajkę te dwa formaty a masz co czytać.


(Airborn) #13
W Windows XP można korzystać z FAT, można także zainstalować go na takiej partycji, jednak systemowe narzędzia nie potrafią utworzyć partycji FAT32 o rozmiarze większym niż 32 GB. Aby utworzyć partycję FAT o rozmiarze większym niż 32 GB, należy posłużyć się alternatywnym narzędziem do partycjonowania

by Wikipedia :wink:

ponadto system FAT32x będący rozszerzeniem standardowego FAT32 nie ma takiego ograniczenia co do rozmiaru pliku :wink:


(WODZU) #14

Jeśli chodzi o wybór między NTFS a FAT32 to watro zauważyć że po zaniku zasilania na NTFS nie jest wymagany scandisk. Na FAT32 praktycznie za każdym razem. To wiele mówi o jkości obu systemów.