FAT czy NTFS?

Jak w temacie. Który format plików lepszy dla domowego użytkownika windowsa xp ;p nie wiem czy to ważne ale kompa używam do gier, filmów i takich tam :wink: więc który lepszy?? :slight_smile: a i zaznaczam ze jeszcze w linuxa sie zaczynam bawić :slight_smile:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … t=fat+nfts :wink:

a który system wybrać jak mam partycje jedną 10gb a drugą 64 gb? bo podczas instalacji wina mogę wybrać na tą drugą tylko NTFs…

Jeżeli się bawisz w obróbkę DVD to tylko NTFS (obsługa plików powyzej 4 GB) ogólnie pod XP zalecany NTFSze względów bezpieczeństwa, indeksowania, stabilności itp.

Linucha to ani na Fat32 ani na NTFSie nie zainstalujesz :stuck_out_tongue:

hehe :wink: a ustosunkuj się teraz do mojej wcześniejszej wypowiedzi jak możesz fiesta :wink:

Ja mam systemową na NTFS, a pozostałe na FAT32 (odrobinę szybszy dostęp do danych) 8)

ahaaa to można je mieszać?? ;p tylko w tym rzecz ze tą systemową ( u mnie 10gb ) mogę zrobić na fata i ntfsa więc na które lepiej?? i czy jeśli zrobię obie na ntfs to drugi dysk mogę mieć na Facie?

Na małą partycje bierz NTFS i zainstaluja tam xp a na dużą lepiej wziąść FAT chyba ze bawisz sie w DVD to musisz też dać NTFS

ale podczas instalacji XP nie mogę tej 64gb zrobić na FAT :frowning: tylko NTFS mam dostępny :frowning: co teraz?? :frowning:

W każdej chwili możesz przekonwerterować partycje na inny format plików bez utraty danych na nim zawartych dowolnym programem do obsługi i partycjonowania HDD, np Partition Magic bądź Paragon Hard Disc Manager

no to fajno :wink: więc już wszystko wiem :wink: dzięki za pomoc pozdro !

a czy na wersji demo partition magic też będę mógł to wykonać??

No nie wszystko.

Radzę jednak zastanowić się przed powrotem na Fat 32. Uważam, że nie ma to najmniejszego sensu. Szybkości nawet nie odczujesz tak naprawdę. Zresztą wpisz w szukajkę te dwa formaty a masz co czytać.

W Windows XP można korzystać z FAT, można także zainstalować go na takiej partycji, jednak systemowe narzędzia nie potrafią utworzyć partycji FAT32 o rozmiarze większym niż 32 GB. Aby utworzyć partycję FAT o rozmiarze większym niż 32 GB, należy posłużyć się alternatywnym narzędziem do partycjonowania

by Wikipedia :wink:

ponadto system FAT32x będący rozszerzeniem standardowego FAT32 nie ma takiego ograniczenia co do rozmiaru pliku :wink:

Jeśli chodzi o wybór między NTFS a FAT32 to watro zauważyć że po zaniku zasilania na NTFS nie jest wymagany scandisk. Na FAT32 praktycznie za każdym razem. To wiele mówi o jkości obu systemów.