FAT czy NTFS?

Witam :slight_smile:

Jak lepiej podzielić dysk, na FAT czy NTFS ? ? ?

Jakie są dobre strony FAT’a a jakie złe i tak samo z NTFS’em ? ? ? (szybkość czytania plików, szybkosc defrag., lepsze uzytkowanie) :twisted: Jak doradzacie 8) ? ? ?

I jakies są + i - tego ze mam jednego FAT’a i dwa NTFS’y ? ? ? Albo na odwrót ?

thX i pozdro :twisted: :mrgreen:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=75612&

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=29038&

Generalnie pod win xp najlepiej tworzyć partycję ntfs.

Win98 niewidzi partycji NTFS, natomiast XP obsługuje FAT32 i NTFS więc jeśli pujdziesz do kolegi który ma Win98 to będzie ciężko z wymianą danych. Ale już przy XP wszystko OK. Ale radze NTFS!

są programiki pod 98 które czytają z NTFS ;]

zdecydowanie ntfs

Ja, zarówno na laptopie i na stacjonarnym używam FAT32, powod ? FAT32 jest kompatybilny ze wszelkimi systemami windows 95+. Z racji ze komputera użwam do pracy używam FAT32, jesli komputera uzywasz tylko do gier to polecam NTFS.

Pozdrawiam Arcy.

Do nowszych systemów generalnie jest lepszy NTFS(a jak nowszych systemów to i nowszych komputerów). Jest o wiele lepszy pod względem bezpieczeństwa. Jedynym mankamentem jest to, że nie jest odporny na ukryte strumienie danych.

Fat - szybsze

NTFs - bezpieczniejsze

NTFS - jest bardzo bezpieczny i bardziej chroni dysk przed robakami i wirami :D:D Rób format NTFS

No, akurat tutaj to kwestia dyskusyjna :wink: Najlepiej wszystko podsumował master_zonk6 więc za bardzo nie widzę potrzeby dalszej dyskusji.

NTFS po prostu posiada dodatkowe zabezpieczenia na poziomie systemu plików, w skrócie ACL, co chroni przed wirusami (częściowo), pod warunkiem pracowania na koncie nie admina, bo inaczej to bez różnicy (w sumie) 8). To tak w telegraficznym skrócie.

:hmmm: ekhm…

wklep w szukajkę konwersja z fat na ntfs …

Wszystko pod windowsem zrobisz bez formatowania dysku (bez utraty danych)

  • FAT
  • NTFS
  • wolniejsze kopiowanie czy przenoszenie plików Z FAT na NTFS i odwrotnie , z NTFS na NTFS również kopiowanie wolniejsze jak z FAT na FAT , skanowanie antywirusami również szybsze na FAT niż na NTFS.

Główny minus dla FAT że nie zapisuje na HDD plików większych jak 4Gb

http://pl.wikipedia.org/wiki/FAT32

http://pl.wikipedia.org/wiki/NTFS

Ja tam przez długie lata, bo az 6 uzywałem FAT32, ostatnio od 4? miesiecy przeszedłem na NTFS’a i powiem ze jestem zadowolony, nie ma juz problemów typu, po resecie brak danych na którejs partycji pliki sa nietykalne na NTFS’ie, zabezpieczenie przed dostępem niepowołanych osób tez siwetny pomysł ogónie jestm za NTFS’em. A do czytania plików z partycji NTFS pod 98 jest program ntfs4win.exe :slight_smile: