Fat32 czy NTFS

Mam stary dysk o prędkości 5400

Jednym z czynników wpływających na szybkość odczytu danych ( a tym samym pracy systemu) jest wielkość klastra która najczęściej jest ustawiana domyślnie przez Windows

Być może jestem w błędzie - czy zwiększając domyślny rozmiar klastra NTFS i równając go z FAT 32 przyśpieszy to jego pracę (gdy zależy mia szybkości FAT32 w NTFS)

Pozdro

Zależy jaki rozmiar ma partycja. System uzależnia to od jej wielkości. _ Im większa partycja tym większy rozmiar klastra. _

Wiekszy klaster niby zwiękasza odczyt danych, ale powoduje utrate miejsca na dysku. Gdyż pliki mniejsze nie wypełnią rozmiaru całego klastra.

1 plik = minimum 1 klaster. A pomyśl ile jest takich plików. Większe pliki też mogą nie wypłniać całych klastrów, zamiast np. 9 wypełni 8,5…

Duże klastry powiekszają też fragmentacje danych. Głowica dysku musi bardziej skakać po talerzach…

A moze lepiej zdefragmentować dysk? Jaki masz interfejs odczytu danych ATA66 czy ATA 100 ??

ATA 100, partycja systemowa 2 GB

Zastanawiam się nad zmianą systemu plików systemowej partycji i tu pojawia się pytanie:

-rozmiar klastra NTFS również można zwiększyć - do jakiej wielkości by nie utracić nic z szybkości systemu? (by była zbliżona do NTFS)

Pozdrawiam

Najlepiej 4kb. NTFS i FAT32 najlepiej chodzi na tych ustawieniach :slight_smile:

Na takiej partycji nie ma sensu zwiększać rozmiaru klastra.

Zrób wszystkie partycję na FAT32.Jest szybszy.Na stare dyski jest to wskazane.Pozdrawiam :mrgreen:

A jaki masz system operacyjny? Wszystko od tego zależy…

Bo jeśli Win XP lub 2000 to lepiej chodzi na NTFS i jest bezpieczniejszy.

FAT32 jest szybki ale XP lepiej i szybciej chodzi na NTFS.

Pozatym polecam lekturę tego artykułu :slight_smile:

Życze przyjemnej lektury i owocnych wniosków…

:smiley:

dzięki za pomoc

pozdro

No nie wiem czy na ntfs-ie xp-pek szybciej chodzi jeszcze z przywracaniem systemu wlaczonym gorzej spowalnia ale to jest twpoj wybor fat32 jest szybszy od ntfs-a ja bym pozostal na facie 32.

Ja mam XP na Fat32 i windows mi śmiga. NTFS mam tylko, aby móc przetrzymywać na dysku dane cięższe niż 2-4GB (nie pamiętam jaka to była wielkość dokładnie - mogę się mylić).

i z tym sie z toba zgadzam.

Ja jednak wolę bezpieczeństwo i trwałość działania systemu operacyjnego :slight_smile:

NTFS v.5.0 jest najbezpieczniejszy z wszystkich wymienionych tu systemów plików…

Nieocenioną zaletą NTFS v.5.0 (w Windows 2000 i XP) jest tzw. journaling. System na bieżąco zapisuje wszelkie informacje o kopiowaniu/przenoszeniu i innych operacjach na danych.

Dodam jeszcze, że cześć danych z partycji NTFS jest przechowywana bezpośredninio w RAMie kompa a wtedy działa najszybciej jak można.