FAT32 i ograniczenie dotyczące maksymalnego rozmiaru pliku

Jak powszechnie wiadomo system plików FAT32 ma ograniczenie dotyczące maksymalnego rozmiaru pliku do 4GB. Ale w praktyce jak to wygląda? Chciałem ostatnio podzielić plik wideo programem 7-Zip, żeby właśnie przenieść go na pendrive bo miał ponad 7GB i przy tworzeniu archiwum wpisałem 4GB i plik (jeden part) miał potem równe 4GB, a i tak nie chciał się przenieść na pendrive’a. To co powinienem tam wpisać? Bo to chyba nie ma znaczenia czy wpiszę wartość w gigabajtach, megabajtach, kilobajtach czy w bajtach? Wiem, że program WinRAR miał już tam uwzględnioną wartość do dzielenia plików na FAT32 i po podzieleniu zgodnie z tymi ustawieniami dało się przenieść pliki na pendrive’a. Niestety w 7-Zip uwzględnione jest tylko CD i coś tam jeszcze. Mógłby mi ktoś podać tę wartość z WinRAR’a i powiedzieć w jakiej jednostce ona jest? Wiem, że mógłbym sobie wpisać na przykład 3,5GB, ale chodzi o to, że chcę mieć maksymalny możliwy rozmiar pliku do przeniesienia na pendrive z systemem FAT32.

I jeszcze jedno pytanie. Czy można pendrive’a sformatować na system NTFS? Nic się nie stanie po takim zabiegu? Jeśli można, to czemu wszystkie pendrive’y mają system FAT32…?

PPM na dysk>Formatuj>system plików>NTFS

;/

I to był Twój błąd, że było równo

http://pl.wikipedia.org/wiki/FAT32

cytat:

Można

Stanie się. Zostanie założony system plików NTFS

Zgodność z innymi urządzeniami, do których podłączasz pena a one nie obsługują systemu NTFS??

wystarczy odrobinę poszukać http://techformator.pl/formatowanie-pen … ikow-ntfs/

Chodzi o bezpieczeństwo danych, dyski z systemem plików NTFS trzeba odmontowywać (przez Bezpieczne usuwanie sprzętu).

No co Ty? =D> Wiem jak się formatuje dysk, zapytałem tylko czy można to zrobić zmieniając system plików na pendrivie.

Na Wikipedię to zajrzałem najpierw, ale niewiele mi mówi te 4 GB - 1 B. Ten myślnik to minus? Czyli 4 GB bez jednego bajta?

To zapewne minimalny i maksymalny rozmiar pliku w systemie FAT32

Wystarczyło pomyśleć co to może znaczyć :wink:

Rozmiar piku nie może być równy lub większy niż 4 GB, czyli wystarczy aby go zmniejszyć choć o 1 B (lub oczywiście więcej)

W Wiki podany jest maksymalny rozmiar 2^32 - 1B

Dodane piątek, 31 maja 2013, 18:24

Nie mieszaj, przeczytaj ze zrozumieniem.

Pozwolę sobie dodać pewne ale do tego.

Generalnie nie powinno się stać nic złego ale zdarzyło mi się trafić na peny które po zmianie domyślnego systemu plików na inny odmówiły poprawnego działania.

Były to tanie szajsówki a objawy były różne: błędy przy kopiowaniu plików na pena, nagłe znikanie pena z systemu w trakcie wgrywania plików itp.

Po przywróceniu pierwotnego systemu plików taki pen ponownie działał poprawnie ale za jakiś czas odmówił posłuszeństwa całkowicie.

No właśnie obawiam się takich skutków, więc pozostanę przy FAT32, a większe pliki będę sobie dzielił na party. Dzięki za odpowiedzi. :smiley:

Sam z siebie NTFS nie ma właściwości niszczących nośniki. Gdyby tak było to byłoby o tym głośno.

W tym przypadku nastąpił tylko zbieg okoliczności.

Wiele razy zakładałem na przeróżnych penach przeróżne systemy, zakładałem kilka partycji i nigdy nie zauważyłem z tego powodu pogorszenia jego parametrów lub uszkodzeń.

Ja też myślę że to że po jakimś czasie pen całkiem się wykończył to zbieg okoliczności ale faktem było to że gdy był przeformatowany na NTFS to wariował i trzeba było przywrócić mu FAT32 żeby wrócił do normy.

Niby w razie problemów zawsze można ponownie przywrócić penowi pierwotny system plików ale warto mieć świadomość że coś takiego może wystąpić i radzę uważać na tanie szajs peny.

A tak swoją drogą to ciekaw jestem jak ma się sprawa obsługi penów z systemem NTFS przez systemy wbudowane w sprzęty takie jak TV.

Czy np. taki Samsung P2770HD (dla przykładu podaję swój) będzie w stanie zarówno odczytywać jak i zapisywać na takim pendrivie?

Uważam, że ciągu kilku minut mógłbyś znać odpowiedź na postawione pytanie (gdybyś chciał to sprawdzić) :wink:

Cedar , wiem że sam mogę to sprawdzić ale liczyłem na to że ktoś ma już z tym jakieś doświadczenie.

Mógłby mi ktoś powiedzieć czy dobrze to liczę. 4 GB to 4096 MB, tak? 4096 MB to 4194304 KB, czyli 4294967296 B? Czyli plik może mieć maksymalnie 4294967295 B? :slight_smile:

W sieci jest pełno kalkulatorów, np. ten: http://www.calculla.pl/pl/ilosc_danych i ten http://wieszjak.pl/przeliczniki/31,prze … anych.html podają, że dobrze policzyłeś

Z tą różnicą, że to tyle bitów jest, a ja myślałem, że bajtów i odjąłem jeden bit, a nie bajt. Ale nie wiem czemu bo myślałem, że są gigabajty, megabajty, kilobajty i bajty, a dopiero potem bity. Wszystko mnożyłem razy 1024, to czemu wg kalkulatorów mój wynik to bity, a nie bajty? Chyba, że to dlatego, że moje wyniki są w tabelce “bity podstawa 1024”. Już się w tym gubię.

Twój wynik jest w tabelce bajty - podstawa 1024 Mam zrobić zrzut ekranu? :wink:

Dodane niedziela, 2 cze 2013, 14:25

image_id: 5717

Hmm… chodziło mi o te “podstawowe” na początku. Jak wpisałem 4 GB w kalkulator, to wówczas mi ten wynik pojawił się tam w bitach. Ale już wiem czemu bo źle wybrałem jednostkę początkową. :smiley: