FAT32 na NTFS

całkiem niedawno przeżuciłem się z windowsa millennium na xp pro! zostawiłem sobie system plików FAT32 i:

pytanie pierwsze: czym tak naprawdę różnią się FAT32 od NTFS

pytanie drugie: który system plików polecacie

pytanie trzecie: czy można w jakiś bezpieczny sposób przekonwertować system plików i ewentualnie czym (np. polecenie convert??)

pozdrawiam :smiley:

1.Bezpłatnie możesz przekonwertować poprzez Dos poleceniem : format dysk: /fs:ntfs (jeśli chcesz przekonwertować na NTFS) lub format dysk: /fs:fat32 (jeśli na FAT32). Polecenie to,jak zapewne zauważyłeś formatuje również daną partycję.

2.Jedną z różnic systemu fat i ntfs jest to,że z partycji FAT nie widać partycji NTFS. Jak zasłyszałem to podobno na systemie NTFS defragmentacja przebiega szybciej.

Pozdrawiam!

Według mnie o wiele lepszy jest FAT32. NTFS używałem przez tydzień, po tygodniu przestał mi się podobać - nie widac go w DOS-ie, wolniejszy itp.

FAT32 - POLECAM

NTFS - NIEPOLECAM

http://forum.dobreprogramy.com/viewtopi … light=ntfs

http://www.howto.pl/modules.php?name=Co … ge&pid=162

napewno jest szybciejszy NTSF i bezpieczny po to powstal i np. defragmentujac dysk Diskeeper-em robimy to o wiele szybciej niz na Fat 32 i formatujac dysk na Ntsf tablice alokacji plikow mamy do 4012kb wiec skanowanie jest szybsze i dysk mniej podlega defragmentacji i obsluguje partycje duza i wielkosc pliku pojedynczego moze byc praktycznie nieograniczona juz mi sie zdazylo ze mialam gierke Metal gear solid i sobie chcialalam na dysku zostwic w postaci jednego pliku prawie 8gb i nic na Fat sie nieda a na NTSf tak jak ktos ma dysk mniejszy do 30gb polecam fat32 a wiekszy Ntsf na zwyklym facie umieszcamy Temp, plik wymiany i reszte smieci

dobra! mam dysk 40 GB więc warto przekonwertować??

jeżeli warto to czym można zrobić to tak żeby nie stracić danych i żeby to było zrobione conajmniej dobrze??

Ja na twoim miejscu pozostawiłbym Fat 32. A jak już chcesz to możesz to zrobić np. Partition Magic.

Przeczytaj też to co kryje się pod linkami które podał ci Pysiu. :smiley:

Ja też uważam że lepiej mieć system FAT32. Z NTFS możesz mieć problemy. Ja osobiście skusiłem się kiedyś na NTFS i pożałowałem,bo zaczęły mi się problemy z dyskiem. Dysk miałem 40GB ,a pokazywało mi 20GB :? więc proponuje jednak FAT32 8)

POZDRÓWKA!

Raczej niemozliwe zebys tak mial Damian

dysk miałem 40GB ,a pokazywało mi 20GB więc proponuje jednak Fat32

-szok ciekawe nawet bardzo-

Proponuje dysk podzielic na 3 partycje zrobic np. 1.) 20% calosci w FAT32 2.) 5% w FAT na na plik wymiany i TEMP a reszte czyli 3.) 75% na filmy ,muze i reszte danych oczywiscie w NTSF i to by bylo tak

a polecenie do przekonwertowania chyba znasz.

a czy sie to oplaca to powturze jeszce raz szybkosc i bezpieczenstwo

NTSF jest podstawa :wink:

przy konwersji nie traci sie danych

Bezpieczeństwo napewno ale czy szybkość to bym się spierał. Ntfs nie jest za szybki niestety. :smiley:

kurcze! teraz to już wogóle nie wiem!! chyba jednak jeszcze się wstrzymam!! może będzie jak mówi kamcia a może tak jak mówi lazikar!! dylemat! !!

mowie ci sam zobacz ale ja wiem potym po samej defragmentacji

w diskeeper

napewno na ntsf dysk ulega mniejszej defragmentacji to napewno

razcej jest wiecje + niz - zreszta sam sie przekonasz im wieksze dyski beda tym Fat32 bedzie wypierany i wkoncu zniknie wogule tak to jest

:wink:

Moim zdaniem sprawa bardzo indywidualna. Ja dużo pracuje z dużymi plikami 3GB-8GB (obrobka filmow) i nie wyobrażam sobie innego systemu plikow niz NTFS. Nie mialem tez nigdy opisywanych problemow jak koledzy z poprzednich postow.

NTFS - gora!!

Sorki, zapomnialem dodac, ze jak juz sie zdecydujesz na konwersje z na NTFS a na dysku bedziesz mial np. ponad 20GB danych to w zaleznosci od procesora moze to potrwac nawet do 24godz. Wiec nie wiem czy nie lepiej byloby “skolowa” na godzinke drugi dysk w celu przeniesienia danych na czas formatowania na NTFS (15 sek.).

Jak zwykle wybor nalezy do Ciebie.

Pozdrawiam

pmit

Niestety,ale taka prawda kamcia :slight_smile: Po przekonwertowaniu partycji na FAT32 problem zniknął.

Tutaj masz ciekawy artykuł na ten temat: http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_69719.html