FAT32/NTFS na dysku SSD


(Rayearth) #1

Dlaczego lepiej jest sformatować partycje na dysku SSD przy pomocy FAT32 a mniej lepiej NTFS?


(Gural7) #2

Bo głosi legenda że FAT32 jest szybszy lecz rozmiar pojedyńczego pliku nie może być większy niż 4 GB ,tak samo nie da skopiować nic większego niż 4 GB na dysk o formacie FAT32,jeśli masz dysk SDD 4 GB to bierz FAT32 jak więcej to NTFS.


(Rayearth) #3

Zatem to tylko legenda?


(Gural7) #4

Nie koniecznie w każdym przypadku,ale powiem tak różnica jest naprawde mała a na dodatek dysk SSD jest bardzo szybki porównując go z dyskami magnetycznymi więc darował bym sobie format FAT32.


(Rayearth) #5

Generalnie ja też bym pozostał przy NTFS ze względu na limit rozmiaru pliku, ale troche zdziwiło mnie, że wielu użytkowników używa starszego systemu plików na takich dyskach.

Dzięki za pomoc, gural777.


(Rmk) #6

Ludziska mylcie pojęcia dla SSD zalecany format to ExFAT wprowadzony w Windows 7 ale NTFS z kilkoma modyfikacjami też jest tak samo dobry.


(Remix) #7

Przede wszystkim NTFS jest o wiele bardziej bezpiecznym systemem plików, niż FAT32, o limicie 4GB już nie wspominając :slight_smile:

Również zalecam NTFS.


(Gural7) #8

Dziękuje ci za twe info które i tak wiemy,lecz szkoda że nie spojżałeś że użytkownik ma windows Xp !!


(Mrylec) #9

nie sądzę aby takie były w produkcji. Bierz NTFS, stary FAT32 to już zabytek.


(Rayearth) #10

Odnoszę wrażenie, że polecacie NTFS tylko dlatego, że FAT32 to właśnie jest zabytek...

To, że jest już dinozaurem, którego nikt normalnie nie używa to wiem od kilku dobrych lat. Chodzi przecież o trochę inną sytuację, bo dotyczącą dysku SSD.

Są ludzie, którzy na partycjach dysków SSD używają FAT32 zamiast NTFS i pytanie brzmi: dlaczego? W czym FAT32 jest lepszy na SSD? Na pewno nie jest to przypadek niewiedzy tych użytkowników ale ich świadome działanie. Niestety nie mam możliwości skontaktowania się z nimi konkretnie.


(Mrylec) #11

http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdr ... 70332.html


(Gural7) #12

Znalazłem ten test na którym się wzorowałem http://users.v-lo.krakow.pl/~thn/komp/s ... sfat32.htm