Fedora instalacja!

(Abbadzesi123) #1

Witam!

Jest jedno pytanie czy na fedorze(oczywiście w najnowszej wersji!)

-Czy działa na nim Wi-Fi ??

• I Czy same sterowniki się zainstalują jak w Ubuntu :smiley:

• I jeszcze jedno czy Instalacja Wygląda tak jak w Ubuntu ?

Za chwile chce zainstalować Fedorę na komputerze dlatego się pytam Pozdro :slight_smile:

P.S Dziekuje jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi :wink: .

(marcin82) #2

Instalacja ssytemuFedora 20.

Czy będzie działać wifi - zależy od sprzętu jaki masz. Poszukaj informacji jak sprawdzić jaki masz sprzęt i sprawdź kompatybilność z linuksem.

(Jusko) #3

Używam Fedory od 5 lat i po tym co przeczytałem, powiem jedno: zostań na Ubuntu, zaoszczędzisz sobie czasu :slight_smile:

• Czy działa Wi-Fi? Pobierz wersję Live i sprawdź. Jednak tak, zapewne będzie działać, ale w ciemno tylko wróżę, bo modeli W-Fi na świecie nie brak :stuck_out_tongue:

• Sterowniki są albo trzeba je zainstalować, ale nie licz na jakiś magiczny kreator jak w Ubuntu, który poprowadzi Cię za rączkę. Potrzebujesz jakiś kmodów czy akmodów - są w repo :slight_smile: Standardowe są z systemem

• Instalacja w procesach jest taka sama, ale NIE - instalator NIE wygląda jak w Ubuntu

Fedora jest bardzo prosta, bo jest prosta - to nie jest distro dla wtajemniczonych jak Arch czy inne z klocków. Niemniej nie prowadzi za rączkę, i wymaga doinstalowania sobie w zalezności od upodobań paru wtyczek do Yum’a czy dopieszczenia sobie środowiska (szczególnie GNOME3). Jest prosta, ale nie licz na to co w Ubuntu, że Firefox zapyta się ładnie czy zainstalować Flasha (chcesz Flasha, to dodaj sobie repo Adobe i ściągnij plugin). Chcesz rzeczy mniej wolne - musisz dodać repo RPM Fusion i dociągnąć co trzeba. Nie chcesz posiłkować się wtyczką do Yum od wywalania zależności, musisz dopisać sobie linijkę w /etc/yum.conf. Mam nadzieję, iż delikatnie naszkicowałem Tobie różnice - jest prosto, ale nikt tu nie ciągnie za rączkę na tyle, aby biedny użytkownik się nie zgubił przypadkiem, bo w to celuje Ubuntu.

Ubuntu określiłbym jako distro dla użytkowników Windows (co nie jest minusem), a Fedorę jako distro Linuksa dla normalnych użytkowników Linuksa (bo Red Hat nie ma zapędów, aby uczynić z Fedory 3 system desktopowy świata). Jest po prostu parę detali, które w Fedorze najlepiej doszlifować samemu - ot, chociażby dociągnięcie odpowiedniego sterownika, bo tu nie ma żadnego automatu, który je Tobie magicznie zaproponuje. Detale, ale jednak - coś jak Windows, jak chcesz coś zrobić, musisz wiedzieć gdzie kliknąć, podczas gdy Ubuntu walnie pewnie wcześniej jakimś automatem.

Ogólnie wczoraj dla odmiany zainstalowałem sobie Ubuntu 14.04 LTS z którego teraz piszę. Przez parę lat z Fedorą nie miałem tylu drobnych zaciachów systemu co od wczoraj z Ubuntu :slight_smile:

Jeśli szukasz distra, nad którym pracują fachowcy (distro pod wodzą Red Hata) i łączy stabilność z nowoczesnością - Fedora jest dla Ciebie. Jeśli jednak cenisz automaty od wszystkiego co możliwe, to Ubuntu lub openSUSE.

(Abbadzesi123) #4

Ok zainstalowje OpenSUSE

Aha jeszcze jedno czy OpenSUSE ma graficzny instalator bo w tekstowym było by cieszko :smiley:

(marcin82) #5

Poszukać chyba nie jest zbyt ciężko:

http://lmgtfy.com/?q=Instalacja+Open+Suse .

(Abbadzesi123) #6

hahaha dzieki przecie wiem dzieki za odpowedzi pozdro