Film na nośniku DVD a jego kopia w jakości HD?

(Adrianzloty) #1

Witam, pytanie może i jest głupie ale nie znam na nie odpowiedzi. Mianowicie posiadam kilka filmów na nośnikach DVD jak i starsze VHS, legalnie mogę mieć ich kopie u siebie w HDD ale czy nie łamię prawa posiadając kopię w lepszej jakości niż na oryginalnym nośniku?

To samo pytanie odnośnie zakupionych utworów mp3 i ściągnięciu ich potem w formacie flac, nie kupowałem jeszcze online muzyki gdyż ogólnie jestem zwolennikiem fizycznych nośników, ale może w przyszłości.

(nnick) #2

Niestety ale ten sposób jest niezgodny z prawem.

(scripter1) #3

Kupując film/muzykę/program nie stajesz się właścicielem a jedynie otrzymujesz licencję na korzystanie z programu/odtwarzanie filmu/utworu w wersji i jakości takiej jaką zakupiłeś chyba że umowa licencyjna stanowi inaczej (np. windows vista z licencją na downgrade do xp).

Czasem nawet umowa licencyjna może określać że nie możesz używać/tworzyć kopii na innym nośniku niż oryginalny.

(Adrianzloty) #4

scripter1 , No tak ale mi chodzi głównie o filmy i muzykę oprogramowanie pomijam gdyż to inna bajka. Czyli rozumiem że jeśli mam film w jakości DVD to jego kopię (tylko i wyłącznie dla siebie) mogę mieć w jakości DVD a nie wyższej? Więc jeżeli zripuje muzykę do mp3 to robię to nielegalnie gdyż zmieniam jakość? choć w tym przypadku na gorszą.

(Kpc21) #5

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

(scripter1) #6

AdrianZloty , zgranie na własny użytek filmu/muzyki z własnego legalnie nabytego nośnika jest według polskich przepisów dopuszczalna, nie ma w tym wypadku znaczenia to do jakiej jakości zgrasz bo i tak otrzymasz jakość co najwyżej taką samą lub nawet gorszą.